Кабмін вдруге проігнорував участь громадськості в процесі підготовки Стратегії національної екологічної політики

26 серпня 2010 року Кабінет Міністрів України знову без урахування коментарів громадськості вніс текст проекту Стратегії національної екологічної політики від 27 травня 2010 р. без останніх змін до Верховної Ради України. 27 серпня 2010 року ВРУ зареєструвала проект Закону України «Про Стратегію національної екологічної політики до 2020 року».

Цими протизаконними діями був перекреслений нещодавно започаткований конструктивний діалог між Мінприроди та громадськими організаціями, що беруть участь у розробці Стратегії з 2007 року, та результати довгоочікуваного громадського обговорення письмових коментарів експертів до проекту Стратегії, проведеного 26 серпня.

Своїми діями КМУ порушив власний Регламент (Параграф 53, частина 2) та українське законодавство (Постанова КМУ №10 від 2010 p., параграф 27) у частині проведення консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які мають важливе суспільне значення, і врахування їх результатів під час прийняття остаточного рішення.

На думку експертів громадських організацій, чи не вперше за три роки відповідальний за Стратегію підрозділ Мінприроди (наразі, управління екологічної політики) дотримався майже всіх процедур підготовки та проведення громадського обговорення проекту Стратегії. 23 червня на сайті Мінприроди було вивішено проект Стратегії від 27 травня для коментарів громадськості і повідомлення про процедуру громадського обговорення. Протягом двох місяців надійшли письмові коментарі громадськості (http://www.menr.gov.ua/content/article/6080), 26 серпня відбувся захід з громадського обговорення коментарів і пропозицій, було підготовлено звіт про їх урахування, опрацьовано новий проект зі змінами і доповненнями, прийнятими Мінприроди як доцільні. Станом на 27 серпня новий проект був готовий для подання до КМУ. До 7 вересня 2010 року (до початку нової сесії ВРУ) ще залишався час для погодження проекту Кабінетом Міністрів України за скороченою процедурою. Проте ситуація 17 червня, коли проводили засідання з громадського обговорення, а законопроект про Стратегію ще 9 червня було подано до ВРУ без урахування результатів консультацій з громадськістю, повторилася 26 серпня, і всі досягнення з налагодження співпраці між Міністерством і громадськістю пішли нанівець.

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86», Національний екологічний центр України та Всеукраїнська екологічна ліга, лідери яких від початку беруть участь у підготовці проекту Стратегії, звернулися з листами до Прем’єр міністра України Миколи Азарова (http://mama-86.org.ua/images/stories/000194/Azarov.PDF) та Міністра охорони навколишнього природного середовища України Миколи Злочевського (http://mama-86.org.ua/images/stories/000194/Zlochevskiy.PDF), у яких висвітлюють своє бачення ситуації, що склалася, і вимагають вжити адекватних дій.

«Ми вважаємо, що поспіх з боку КМУ щодо подання законопроекту про Стратегію 26 серпня є безпідставним, – говориться в листі, – це завдало значної шкоди розвиткові співпраці між Мінприроди та громадськістю, а також репутації самого Кабміну. Нам не зрозуміло, чому Мінприроди не повідомило КМУ про факт проведення громадських обговорень та підготовку оновленого проекту Стратегії з врахованими результатами консультацій з громадськістю.

Ми усвідомлюємо важливе значення виконання Україною пріоритетів Порядку денного асоціації з ЄС на 2010 рік, згідно з яким Стратегію слід затвердити до кінця 2010 року. Ми також обізнані, що від дотримання цього терміну залежить надання Україні коштів на бюджетну підтримку. Однак, Європейська комісія вважає, що участь громадськості в підготовці проекту Стратегії також є необхідною умовою надання коштів і очікує, що проект цього документа пройде належне громадське обговорення, а слушні пропозиції будуть використані для його вдосконалення».

Автори листа сподіваються отримати від КМУ відповіді на запитання, чому він порушив українське законодавство і власний Регламент стосовно дотримання процедур консультацій з громадськістю, на якій підставі відверто проігнорував процес громадського обговорення проекту Стратегії та його результати та яким чином тепер збирається враховувати пропозиції громадськості до проекту Стратегії.

Наразі експерти Робочої групи зі створення Національного плану дій до Стратегії національної екологічної політики та громадські організації-члени Громадської ради при Мінприроди готують оновлений проект Стратегії до подання на Слухання в Комітеті ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Дата проведення слухань з’ясовується.

Це повідомлення підготовлене в рамках громадського моніторингу виконання Україною своїх зобов’язань перед Європейським Союзом у сфері екологічної політики, що, серед іншого, здійснюється в рамках проекту “Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Контактні особи:

Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86». координатор проекту “Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС”, anna@mama-86.org.ua

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми МФВ, nakonechna@irf.kiev.ua

*****

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» працює з 1990 року з метою екологізації політики та практики в Україні для переходу до сталого розвитку. Веб-сторінка: www.mama-86.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: