Індекс Здоров’я-2017 – українці більш задоволені медичними послугами

8 грудня 2017 року в Києві презентували дослідження «Індекс Здоров’я. Україна 2017». Опитування розробили за підтримки фахівців Європейського Союзу та Гарвардського університету. Анкетування проводилося у 24 областях України та Києві.

8 грудня 2017 року в Києві презентували дослідження «Індекс Здоров’я. Україна 2017». Опитування розробили за підтримки фахівців Європейського Союзу та Гарвардського університету. Анкетування проводилося у 24 областях України та Києві.

Дослідження започатковано два роки тому Міжнародним фондом «Відродження», Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Нацуніверситету «Києво-Моглилянська академія». Його мета – визначити фактичний рівень задоволеності громадян України медичною допомогою, а також їхнього досвіду і поведінки у питаннях, що пов’язані зі здоров’ям.

Збір даних проводився у травні-червні 2017 року. В опитуванні взяли участь понад 10 тисяч респондентів з усієї підконтрольній урядові України території. «Ці дані є альтернативою медичної статистики з огляду на те, що це – погляд на систему охорони здоров’я саме очима родин, які або звертаються за медичною допомогою і несуть певні видатки, або не звертаються з певних причин. Є певна динаміка змін, які ми можемо побачити. Але обов’язково треба дивитися не тільки цифри, які фактично зафіксовані, але і дивитися ширший контекст – що ще відбувається в областях», – зазначила директор Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження» Вікторія Тимошевська.

Загальний Індекс Здоров’я в Україні – 62 бали. Минулого року він становив 55 балів. Цьогорічний Індекс включає у себе 5 категорій: задоволеність медичною допомогою, звернення до лікаря та попередження хвороб, витрати на допомогу та ліки, знання про здоров’я та здорова поведінка, а також оцінка стану здоров’я.

За даними цьогорічного дослідження, 73% українців задоволені медичною допомогою, яку надають терапевти та сімейні лікарі. 23% респондентів не зверталися до лікаря у разі травми чи хвороби протягом останнього року. Такі дані представила Тетяна Степурко, доцент магістерської̈ програми «Менеджмент в охороні здоров’я» НаУКМА, під час презентації Індексу Здоров’я в Українському кризовому медіа-центрі.

Результати дослідження різняться в залежності від регіонів. Найвища задоволеність терапевтом спостерігається у Харківській (89%), Волинській (88%) та Донецькій (85%) областях. Найнижча задоволеність зафіксована у Запорізькій та Сумській областях – 47% та 49% відповідно.

77% респондентів, які мали хворобу чи травму протягом останнього року, зверталися по медичну допомогу, 23% – не зверталися. 60% респондентів відповіли, що займалися профілактикою задля попередження хвороб (проходження кардіограми, відвідини гінеколога або уролога та консультація у стоматолога). За даними звіту, найбільше вживають профілактичних заходів мешканці Чернівецької області (87%); а на Волині та у Кіровоградській області – лише 26%.

«У тих областях, де менше звертаються до лікаря з профілактичною складовою, більше звернень за однобічною допомогою», – зазначила Тетяна Юрочко, експерт групи «Реформа системи охорони здоров’я» Реанімаційного Пакету Реформ.

52% українців витрачають на купівлю медикаментів в середньому 570 гривень на місяць. У показник витрат на ліки експерти включили також додаткове запитання про те, чи доводилося людині відкладати звернення до лікаря або стаціонарне лікування з фінансових причин. 30% опитуваних відкладали лікування через брак коштів. Минулого року ця цифра становила 42%.

«Важливо підкреслити, що в Одеській та Черкаській областях послуги виглядають найменш фінансово доступними, з точки зору пацієнта», – додала Тетяна Степурко.

З детальним звітом Індексу Здоров’я можна ознайомитися на сайті.

Для детальніших коментарів щодо дослідження представники ЗМІ можуть звернутися до Вікторії Тимошевської, директорки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження», надіславши запит на електронну адресу: pr@irf.ua  

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: