Громадянська Асамблея України вимагає змінити правила політичної гри до виборів Президента України

24 листопада 2009 року в інформаційній агенції УНІАН відбулася прес-конференція експертів Громадянської Асамблеї України щодо термінового впровадження законодавчих змін, без яких кампанія по виборах Президента України не тільки не вирішить наявних політичних проблем, а навпаки - поглибить кризу в суспільстві та державі.

Під час прес-конференції було презентовано напрацьований законодавчий пакет, який пізніше буде надіслано до Верховної Ради України, Кабінету міністрів України та Президенту України з вимогою термінового розгляду.

 

Законопроекти, що входять до пакету, ґрунтуються на рішеннях ІІІ Громадянської Асамблеї України та мають забезпечити:

  • прозорість діяльності органів влади та забезпечення ефективного громадянського контролю за ними, зокрема через механізми відкритого інформування громадян про систему підготовки та ухвалення державних рішень, витрачання державних коштів, витрат політиків та чиновників;
  • прозорість та детальну регламентацію діяльності політичних партій, зокрема в питаннях фінансування, формування керівних органів та висування кандидатів;
  • інституціоналізацію Конституційної Асамблеї, як органу реалізації права громадян на установчу владу;
  • можливість ефективного та швидкого оновлення політичної еліти шляхом внесення змін щодо наслідків голосування “проти всіх” (“не підтримую жодного кандидата”).

Цей проект було розроблено робочою групою експертів ГАУ на виконання рішень Третьої Громадянської Асамблеї України.

Саме впровадження норм, закладених в цих законопроектах, а також ухвалення змін до виборчого законодавства щодо запровадження «відкритих» преференційних виборчих списків на виборах до Верховної Ради та мажоритарної системи абсолютної більшості на виборах до місцевих рад є основою реформування владної системи в Україні, зниження рівня корупції у владі.

Зміна правил та процедур і впровадження відповідальності за їх дотриманням важливіша за зміну персоналій, вважають експерти ГАУ.

«Нинішні вибори Президента як такі нічого не вирішать і нічого не змінять. Основні претенденти на президентську булаву слабо відрізняються одне від одного. А з переможцем, хто б ним не став, неминуче станеться те, що сталося з Віктором Ющенком.

З іншого боку, система запрограмована на безкарність. Хто б що не зробив – максимум, потім відсидиться за кордоном. А спаринг-партнери про це подбають. Коли громадяни є лише пасивними глядачами – політики це використовують на повну силу. Зневага політиків до громадян і громадян до політиків – взаємна. Тому, щоб насправді щось змінити, потрібно змінити правила.

Потрібно поставити політиків у залежність від громадян, а громадян звільнити як заручників політики. Право виборців – показати на двері всьому комплекту кандидатів – крок у цьому напрямку», – зазначив Володимир Горбач – експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва.

«Зараз система влади в Україні створює хибні мотивації, що у свою чергу призводить до того, що політики розглядають владу не як механізм забезпечення прав та інтересів громадян, а виключно як ресурс для самозбагачення», – заявив керівник Робочої групи, президент ВГО «Українська стратегія» Анатолій Пінчук. «Фактично замість демократії в країні встановлено клептократію (владу крадіїв), і головне завдання зараз – повернути владу народу та зробити її підзвітною та відповідальною перед ним», – додав він.

Зазначені законопроекти буде передано всім народним депутатам, Президенту та Прем’єр-міністру. В залежності від ставлення до цих законопроектів громадські організації будуть відповідно ставитися і до політиків. У випадку ігнорування пакету громадські організації, що входять до ГАУ, мають намір організувати збір підписів та домогтися ухвалення зазначених змін референдумом чи плебісцитом.

«Незважаючи на неодноразові звернення ГАУ до політиків із проханням припинити сварки за владні повноваження та зосередитися на питаннях державотворення та суспільного розвитку, жодна з гілок влади нас не чує», – заявила Ганна Голубовська-Онісімова, Голова Всеукраїнської екологічної громадської організації МАМА-86. “Натомість, початок президентської виборчої кампанії продемонстрував клінічну нездатність українських політиків поважати власних громадян і верховенство права. Новітня політтехнологія – спочатку залякування українців тяжкими хворобами і масовими смертями, а потім «рятування» від неминучої загибелі – переконливо довела, що суспільству потрібен запобіжник проти політиків, що втратили притомність. Ми змушені перейти від мови звернень до мови ультиматумів”, – пояснила вона.

“Зміни до Закону «Про вибори Президента України», які забезпечують настання юридичних наслідків в разі небажання громадян бачити жодного з кандидатів Президентом, необхідні суспільству, щоб змінити правила гри демократичним шляхом», – наголосила Ганна Голубовська-Онісімова.

* * *

Громадянську Асамблею України було створено з метою вироблення та публічного обговорення позиції громадянського суспільства щодо конституційного процесу, оголошенні вимог до чинних політиків і політичних сил стосовно процедури прийняття та змісту нової Конституції. Організаційну та фінансову підтримку діяльності Громадянської Асамблеї України надає Міжнародний фонд «Відродження».

Контактна особа: Анастасія Гринько, PR-менеджер Міжнародного фонду “Відродження”, тел: (044) 461-9709, моб: +380503873116, e-mail: grynko@irf.kiev.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: