Громадянам України молдовської національності допоможуть легалізуватися

Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” розпочала проект “Громадянам “без громадянства” – легалізацію особи й оформлення житла”

Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” розпочала проект “Громадянам “без громадянства” – легалізацію особи й оформлення житла”. Ініціативу підтримує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Проект спрямовано на правовий захист, сприяння в оформленні житла та легалізації осіб переважно молдовської національності – мешканців прикордонних із Молдовою районів Одещини (Котовський і Красноокнянський). Ці люди на законних підставах вже близько 20 років цілими сім’ями проживають в Україні без ідентифікаційних документів (паспорта, свідоцтва про народження, ідентифікаційного номера) та належно оформленого права власності на житло, відповідно обмежені в реалізації соціально-економічних, культурних і політичних прав. Вони не можуть ні оформити шлюб, ні зайнятися підприємницькою діяльністю, ні віддати дітей до школи, ні отримати соціальну допомогу, ні взяти участь у виборах. Відповідно ці люди змушені жити та працювати фактично нелегально: дітей реєструють на родичів (щоб отримати соціальну допомогу та забезпечити навчання), бізнес і нерухомість оформлюють на сусідів тощо.

Основними перепонами у вирішенні вказаних проблем є:
– правова необізнаність громадян про необхідність належної легалізації, отримання ідентифікаційних документів та оформлення права власності;
– значна “застарілість” таких проблем (10 і більше років);
– відсутність підтверджувальних документів або необхідність їх витребування з Молдови;
– неможливість отримати кваліфіковану правову допомогу;
– низький рівень кваліфікації та нерозуміння проблем представниками сільських рад;
– відсутність спеціальних державних і локальних програм.

Метою проекту є не лише надати безоплатні правові “сервісні” послуги населенню прикордонних районів Одещини щодо отримання ідентифікаційних документів та оформлення права власності на житло, а й сприяти системному вирішенню таких проблем на транскордонному, державному й обласному рівнях.

У Центрі права в Котовську за сприяння Котовського міськрайонного управління юстиції та відповідних сільських рад заплановано надавати безоплатні кваліфіковані консультації та правову допомогу (як стаціонарно в Котовську, так і на виїздах у селах). Для підвищення правової грамотності буде проведено освітні зустрічі в сільських радах, підготовано та поширено буклет-пам’ятку “Легалізація особи й оформлення права власності на житло”, проведено семінари для голів і секретарів сільських рад, підготовано та поширено методичні рекомендації для державних працівників щодо сприяння в легалізації, отриманні ідентифікаційних документів та оформленні права власності на житло в сільській місцевості.

Паралельно з цим буде проведено моніторинг причин відсутності легалізації особи й оформлення права власності на житло молдовського населення прикордонних районів Одещини. Результати моніторингу та напрацьовані рекомендації буде обговорено на фінальному круглому столі (за участю представників Мін’юсту, Одеської обладміністрації, офіційних осіб Молдови) та поширено серед органів влади та громадськості.

Контакти:
Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
(048) 716 46 83
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: