Громадські спостерігачі констатують, що порушення на парламентських виборах були системними

Висновки команди проекту “Майдан-Моніторинг”

Порушення на парламентських виборах в Україні мали системний характер. Про це заявила команда проекту “Майдан-Моніторинг”. Проект підтримує Міжнародний фонд “Відродження”.

Проект розпочав моніторинг закону про вибори з 9 червня й виявив, що з порушеннями виборчого закону було сформовано окружні й дільничні виборчі комісії.

За словами експертів, для підкупу виборців і для маніпуляцій системно використовували адміністративний ресурс, коли певним кандидатам приписували здобутки, які було здійснено за рахунок державного бюджету, тобто за кошти платників податків (ремонт доріг, комп`ютеризація класів у школах, обладнання дитячих майданчиків тощо).

За словами команди проекту, очевидні системні порушення було виявлено й у день голосування. “На великій кількості дільниць у порушення запізнілого рішення ЦВК не було вивішено табличок, що в кабінах для голосування не відбувається відеоспостереження, хоча до цього зобов’язала комісії ЦВК. У Криму таких табличок не було зовсім”, – інформують фахівці.

“Виборці могли відчувати психологічний тиск від того, що за ними під час заповнення бюлетеня стежить веб-камера. Крім того, на величезній кількості дільниць громадян не ознайомили з протоколами підрахунку голосів, що дає підстави припускати, ніби виборчим комісіям є що приховувати”, – зауважила керівник проекту Наталка Зубар.

“Факти свідчать про загальну тенденцію не до сприяння вільному формуванню волі виборця та її вільному виявленню, а до маніпуляцій і тиску. Чи вважати ці факти такими, що істотно вплинули на результати виборів, мають вирішувати спостерігачі, у разі потреби – суди, а в остаточному підсумку – саме суспільство”, – заявив юридичний радник проекту Олександр Северин.

Станом на 11:00 на інтерактивний карті “Майдану” задокументовано 1473 скарги на порушення закону про вибори.

Остаточну заяву за підсумками моніторингу буде зроблено після аналізу всіх зібраних матеріалів. Проект має намір опублікувати ґрунтовний звіт про порушення в ході кампанії.

Контакти:
“Майдан-Моніторинг”
Наталка Зубар
panimaidan@gmail.com

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: