Громадська думка повинна стати інструментом оцінювання міліції, вважають експерти

17 грудня 2010 року у м. Києві відбувся круглий стіл "Впровадження громадської думки як альтернативного засобу оцінки діяльності ОВС України", організований Міжнародного Фондом "Відродження" та Харківським інстиутутом соціальних досліджень, у якому взяли участь представники МВС України, Генеральної прокуратури України, Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, Міністретсва юстиції, Ради національної безпеки та оборони, представники правозахисних організацій.  

Учасники круглого столу вважають за необхідне істотно знизити значення кількісних показників у системі оцінки діяльності органів внутрішніх справ. Уже зараз у якості додаткового методу оцінки повинні використовуватися опитування громадської думки – однак за умови якісної вибірки й чіткого дотримання процедури дослідження. Надалі система оцінки діяльності міліції могла б перейти до розробки більше сучасних комплексних показників.

 

На думку експертів, варто розглянути можливість використання таких показників в оцінці діяльності міліції:

  1. Відчуття безпеки громадян (страх стати жертвою злочину; побоювання окремих груп, місць, конкретних злочинів).
  2. Оцінка діяльності міліції (загальне оцінювання, задоволеність результатом роботи, задоволеність спілкуванням).
  3. Оцінка латентної злочинності (якою є частка злочинів, про які не повідом¬ляється; причини неповідомлення).
  4. Оцінка масштабів порушень прав людини (скільки громадян уважають, що їхні права були порушені працівниками міліції, оцінка доброчесності міліції).
    Зазначені показники можуть використовуватися в аналізі як окремо один від одного, так і підсумовуватися в деякий індекс, де кожен показник дістане свій зважений індекс й у сумі вийде рейтингова оцінка роботи кожного підрозділу.

У якості одного з компонентів комплексного показника ефективності роботи міліції представники громадськості вважають за необхідне передбачити «помітність роботи міліції». Цей компонент має включати вивчення того, наскільки населення району, міста знає місцем розташування РВВС, опорних пунктів міліції (у містах). Надалі така інформація може посприяти скороченню дистанції між населенням і міліцією, що необхідно починати з підвищення поінформованості населення про начальника РВВС, службу дільничних інспекторів міліції. Така поінформованість громадян дозволить налагодити партнерські стосунки, створити атмосферу взаємної відповідальності, зробити більше безпечними й комфортними райони проживання, ужити заходи щодо збереження майна громадян.

На думку учасників круглого столу, необхідно також  підвищувати інформованість населення про роботу міліції. Необхідно формувати думку, яка заснована на знаннях, а не на стереотипах. Однак варто розуміти, що змінити імідж неможливо без зміни практики діяльності органів внутрішніх справ і налагодження взаємодії міліції й населення, резюмували учасники дискусії.

За додатковою інформацією звертайтеся, будь-ласка, до Андрія Черноусова, chernousov_2000@mail.ru.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: