Господарський суд Севастополя порадував мешканців багатоквартирного будинку

Надія Таклун, голова ОСББ “Лад +” у Севастополі, опублікувала статтю про отримання об'єднанням на свій баланс житлового комплексу (будинку та прибудинкової території)

Надія Таклун, голова ОСББ “Лад +” у Севастополі, опублікувала статтю про отримання об’єднанням на свій баланс житлового комплексу (будинку та прибудинкової території). Відповідний проект став переможцем конкурсу адвокаційних ініціатив, який проводив Фонд розвитку міста Миколаєва за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Господарський суд Севастополя порадував мешканців багатоквартирного будинку
Надія Таклун

Ура! Ура! Ура! Такі вигуки можуть почути сусіди багатоквартирного житлового будинку в м. Севастополь, по вул. Софії Перовської, 55. А радіти справді є чому. 17 вересня Господарський суд м. Севастополя задовольнив позовну заяву ОСББ “Лад +” про визнання прав об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Лад +” по вулиці Софії Перовської, 55, міста Севастополь на отримання цього житлового комплексу (будинку та прибудинкової території) на свій баланс та отримання технічної документації.

До чого тут суд, здавалося б? Адже передача житлового фонду на баланс ОСББ, згідно з законом “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, здійснюється, по суті, автоматично.

А заковика така.

Житловий будинок по вулиці Софії Перовської прийнято в експлуатацію 30 червня 1987 року ПМК-45, який у 90-х спочатку було реорганізовано у фірму “Севастопольський Агробуд”, а 2001-го було реорганізовано в ДП “Агропромбуд” корпорації “Украгропромбуд”.

Керівник ДП “Агропромбуд” наказом №24 від 27 квітня 2007 року зняла з балансу та припинила обслуговування житлового будинку по вулиці Софії Перовської №55, не передавши його в комунальну власність міста. На момент списання в будинку №55 ще не було створено ОСББ, і будинок практично був викинутий у нікуди.

Дотепер у ВАТ “Севастопольенерго”, ВАТ “Севастопольгаз” та інших організаціях будинок значиться за ДП “Агропромбуд”.

Відразу після свого створення ОСББ “Лад +” у грудні 2011 року звернулося в Управління комунального господарства м. Севастополя по допомогу з капітального ремонту будинку. Одначе для постановки на чергу потрібно надати всю необхідну документацію (про взяття будинку на баланс, на інженерні споруди тощо), якої в ОСББ немає. При зверненні ОСББ у ВАТ “Севастопольенерго” для укладення договору воно також отримано відмову, оскільки будинок не на балансі цієї компанії. З цієї ж причини ОСББ “Лад +” не змогло укласти договору на обслуговування у ВАТ “Севастопольенерго”, мешканці не можуть оформити пільг і субсидій, при газифікації житлових будинків 55-й будинок залишився без газу (жителі 5-поверхівки користуються балонним газом), а капітального й поточного ремонту будинку не робили з моменту здачі його в експлуатацію. Всі спроби ОСББ вирішити питання мирним шляхом не принесли результату. Тоді було прийнято рішення вдатися до крайніх заходів – захищати свої права в суді.

1 червня 2013 року було подано позовну заяву в Господарський суд міста Севастополя – “Про визнання прав об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Лад +” по вулиці Софії Перовської, 55, м. Севастополь на самостійне одержання житлового комплексу на власний баланс та отримання технічної документації стосовно будови”. Позовну заяву Господарський суд зареєстрував, але постановою від 7 червня 2013 року повернув без розгляду, для доплати судового збору за кожну вимогу немайнового характеру (по 1147 грн.).

Після доопрацювання та сплати судового збору ще двома платіжними документами позовну заяву листом від 26 червня 2013 року було повторно спрямовано на розгляд до Господарського суду м. Севастополя.

Далі були два судових засідання, які переносили через неявку відповідача – ТОВ “Агропромбуд” м. Севастополя й української державної корпорації агропромислового будівництва “Украгропромбуд”. І тільки на третьому судовому засіданні 17 вересня 2013 року без присутності сторони відповідача Господарський суд міста Севастополя повністю задовольнив позовну заяву ОСББ “Лад +” і зобов’язав ДП “Агропромбуд” передати на баланс ОСББ будинок №55 по вулиці Софії Перовської в м. Севастополі.

Ця успішна кампанія громадянського лобіювання своїх інтересів проходила за грантової підтримки ММГО “Фонд розвитку м. Миколаєва” за рахунок коштів МФ “Відродження”. Проект севастопольського ОСББ “Лад +” став ще одним яскравим підтвердженням можливості вирішити питання ОСББ через місцеві господарські суди. Ця історія стане складовою навчального кейсу для активістів ОСББ м. Севастополя, Миколаєва й інших міст України у “Школі громадянської дії” Фонду розвитку м. Миколаєва.

ОСББ “Лад +” отримало успішний досвід вирішення майнових питань на місцевому рівні за технологією судового розгляду як найбільш радикального методу адвокасі. Цей прецедент – приклад для інших ОСББ Севастополя й Миколаєва, які в найближчі місяці мають намір провести аналогічні кампанії громадського лобіювання своїх питань. Це не тільки стимулюватиме розвиток Асоціації ОСББ, а й створить умови для її зміцнення на місцях.

Контакти:
Фонд розвитку міста Миколаєва
(0512) 47 34 79
frgn@ukrpost.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: