Генплани міст Донеччини: доступ ускладнено

Найбільші міста Донеччини (Донецьк, Макіївка, Маріуполь, Горлівка) не надають громадянам доступу до своїх генеральних планів

Найбільші міста Донеччини (Донецьк, Макіївка, Маріуполь, Горлівка) не надають громадянам доступу до своїх генеральних планів. Про це розповів Сергій Денисенко, заступник голови громадського об’єднання “Донецький екологічний рух”, яке здійснює моніторинг доступності генпланів. Моніторинг координує ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

“З 52 міст області чиновники лише 10 міських рад погодилися надати представникам нашої організації доступ до генпланів. Здебільшого це ті міста, що мають застарілі документи, яких практично не використовують у роботі”, – розповів активіст.

У 13 містах (Авдіївка, Артемівськ, Білозерськ, Вугледар, Гірник, Дебальцеве, Добропілля, Дружківка, Зугрес, Іловайськ, Макіївка, Миколаївка, Новогродівка, Святогірськ, Селидове, Слов’янськ, Харцизьк, Часів Яр, Юнокомунарівськ, Шахтарськ) посадовці відмовили в доступі до документа, пославшись на гриф “Для службового користування” (ДСК).

Генплан Донецька доступний лише частково, оскільки більшу його частину приховано від громадян грифом “ДСК”. Генплан Комсомольська має гриф “Таємно”. У Дзержинську на документ накладено одразу два грифи обмеження доступу – “ДСК” і “Таємно”. У Вугледарі генплан “становить державну таємницю й належить до інформації з обмеженим доступом”.

Незважаючи на гриф “ДСК”, ознайомитися з частиною відповідних матеріалів можна на сайтах Красноармійської та Маріупольської міських рад. У Горлівці доступна частина графічних матеріалів генплану, хоча в цілому документ є службовою інформацією. У Миколаївці з відкритою частиною генплану можна ознайомитися, отримавши дозвіл першого заступника міського голови й лише у спеціально визначені прийомні дні.

У Макіївській міськраді зазначили, що всі доступні матеріали генплану можна знайти на сайті ради, проте де саме на сайті шукати цю інформацію, не повідомили.

Міськрада рада Волновахи заявила, що має лише схему міста з зазначенням вулиць і будинків, якою й керується при просторовому плануванні населеного пункту. Але потому виявилося, що генплан у міста таки є. Щоправда, його розроблено ще 1985 року й перебуває він в архіві під грифом “ДСК”.

В Артемівській і Шахтарській міських радах чиновники запропонували отримати дозвіл на ознайомлення з генпланами у проектному інституті “Донбасцивільпроект”, який розробляв документ.

Вуглегірська, Артемівська, Новоазовська міські ради пропонують звернутися по генплани до місцевих райдержадміністрацій.

У Ясинуватій, Торезі та Кіровську генплани розробляють. У Сніжному основні містобудівні документи коригують, у Краматорську, Костянтинівці та Димитрові генплани проходять комплексну державну експертизу. Подовжено дію генерального плану в Українську.

Сіверськ, Світлодарськ, Моспине, Білецьк генпланів не мають узагалі. Амвросіївська міська рада відповіла, що оскільки генплан міста застарів, то вона направила запит у районну державну адміністрацію з проханням надати кошти на його оновлення.

До міськради Гірника громадським активістам довелося звертатися тричі. Перший раз донецьким екологам відповіли, що дія генплану закінчилася 2011 року. У другій відповіді зазначили, що на сесії депутатів міської ради старий документ визнали чинним. Коли ж міську раду попросили надати матеріали вже чинного генплану, то у відповідь отримали пропозицію звернутися до Селидівсьської міськради, бо в Гірницькій міськраді зберігається лише основне креслення документа.

Як запевняють посадовці Дзержинської та Соледарської міських рад, вільно ознайомитися з головним містобудівним документом можна безпосередньо у приміщеннях цих органів місцевого самоврядування. У Красногорівці генплан теж можна побачити у приміщенні міської ради, але, як зазначають посадовці, документ застарілий і в роботі міськради його не використовують.

Повну доступність генплану як на сайті, так і у приміщенні міської ради декларують у Красному Лимані, Жданівці та Родинську, але перевірити це громадським активістам не вдалося. Візити до міських рад Сніжного, Докучаєвська, Курахового, Красноармійська та Красногорівки підтвердили доступність генпланів цих міст.

Оскільки багато міських рад дали неповні відповіді на інформаційні запити громадської організації, представники “Донецького екологічного руху” подали скарги до місцевих прокуратур. Утім, у прокуратурах області відмову в доступі до основного містобудівного документа проблемою не вважають. Найбільш типова відповідь прокурорських працівників була такою: “На цей час підстав для винесення актів прокурорського реагування не виявлено”.

“Моніторинг на Донеччині, як і в цілому по Україні, показав, що стосовно генпланів закони України “Про доступ до публічної інформації” та “Про регулювання містобудівної діяльності” не діють. Уже зараз усі міські ради можуть оприлюднити текстові частини своїх документів. Але чиновники не роблять цього. Більша відкритість генпланів означає менше корупції в будівництві та землевідведенні, менше незаконних прибутків для чиновників і більша відповідальність перед громадянами. Дослідження свідчить, що в більшості міських рад і прокуратур до таких змін ще не готові”, – зауважив голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко.

З відповідями міських рад усіх областей України можна ознайомитися на сайті “Генплан – ключ до твого міста”

Контакти:
ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: