“Freedom House”: Громадянське суспільство має стати основним провідником змін в Україні

За словами експертів, загальна ситуація в Україні погіршилася, проте громадянське суспільство активізувалося

Ситуація в Україні в більшості сфер порівняно з минулим роком погіршилася, проте громадянське суспільство є більш активним, ніж рік тому. Про це йдеться у спеціальному звіті “Б’ючи на сполох: на захист демократії в Україні”, який підготувала міжнародна організація “Freedom House” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти констатують, що за останній рік українська влада почала дедалі частіше рахуватися з громадянським суспільством і залучати його до процесу управління та прийняття рішень. Як позитив у звіті відзначають ухвалення необхідного законодавства щодо неурядових організацій і доступу до публічної інформації, а також участь України в міжнародній ініціативі “Відкритий Уряд”.

При цьому, за словами експертів, перебіг виборів до Верховної Ради буде вирішальним випробуванням на рівень відданості влади демократичним принципам. У “Freedom House” викликає серйозні занепокоєння ситуація у сфері медіа, зокрема непрозорість медіа-власності, цензура та замовні матеріали.

“Припинивши вибіркові політичні переслідування, звільнивши ув’язнених лідерів опозиції без додаткових умов і забезпечивши вільні й чесні вибори цієї осені, Президент України Віктор Янукович може стати лідером, який веде Україну до Європи. Якщо ж він цього не зробить, то стане черговим розчаруванням для співгромадян і віддалить Україну від її належного місця в Європі”, – застерігають експерти. “Freedom House” закликає владу звільнити ув’язнених лідерів опозиції та дати їм можливість брати участь у парламентських виборах.

На думку фахівців, під час виборів у складі Центральної виборчої комісії та місцевих виборчих комісій має бути належно представлено як опозицію, так і владу, а влада повинна покращити доступ опозиційних і незалежних кандидатів до загальнонаціональних ЗМІ.

Експерти закликають розробити законопроект щодо прозорості медіа-власності та зменшення монополізації у сфері ЗМІ. “Влада має забезпечити повну та всеосяжну імплементацію закону про доступ до публічної інформації”, – сказано у звіті. Крім того, експерти закликають ретельніше розслідувати злочини проти журналістів і притягати винних до відповідальності.

Крім того, на думку експертів, влада має забезпечити ухвалення законодавства, яке посилює незалежність судової системи й уможливлює об’єктивний розгляд справ, які вважаються політично мотивованими.

Звіт англійською мовою

Неофіційний переклад звіту українською мовою

Фото з презентації

Міжнародний фонд “Відродження”
Станіслав Лячинський
(044) 486 24 74
pr@irf.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: