Форум лідерів сільських громад

27 лютого за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у Харківському національному економічному університеті проходив Форум лідерів сільських громад Харківської області.

27 лютого за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця проходив Форум лідерів сільських громад Харківської області. Метою проведення Форуму було  сприяння результативній, суспільно-корисній діяльності сільських жителів для вирішення нагальних проблем у територіальних громадах.

Організаторами заходу виступили Східноукраїнське регіональне представництво Міжнародного фонду «Відродження», Харківська обласна держадміністрація, Регіональний центр міжнародних проектів та програм Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця та Центр регіонального розвитку Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова. Представники цих організацій розповіли про свій досвід співробітництва з територіальними громадами Харківської області, про програми, проекти та ініціативи, які реалізуються їхніми інституціями.

Під час форуму виступили активісти громадських організацій та ініціативних груп, які розповіли про власний досвід моніторингу бюджетних коштів, протидії корупції, проведення заходів та фестивалів, розвиток зеленого туризму, екологічні акції.

Керівник Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Олена Розсказова розповіла учасникам Форуму про стратегію, програмні ініціативи та регіональні проекти МФВ.

Представники громадського об’єднання «Альтернатива» Віктор Кисіль, Артем Фісун та Станіслав Шапарь на власному прикладі розповіли, як займатися в селищі будуванням доріг, встановленням освітлення, дитячих майданчиків, видавати газету, допомагати інвалідам, проводити різноманітні громадські заходи та навіть самотужки ловити злочинців.

Михайло Третяк, голова Харківської районної ради, приділив увагу залученню молоді у діяльність селищної громади, та нарікав на відсутність кадрового резерву. Шляхи подолання цієї проблеми Михайло вбачає у співпраці з громадськими організаціями, популяризації роботи сільрад. «Ми створюємо команду: представників громадських об’єднань, лідерів суспільної думки. Органи місцевого самоврядування можуть використовувати їх ресурси для суспільної діяльності», – запевнив він.

Олена Рибка, заступник директора національного літературно-меморіального музею С.Г. Сковороди, активіст громадської організації «Моє місто – Південне» доповіла присутнім про креативні індустрії як фактор розвитку у селищних громадах. Олена підкреслила, що ініціатива завжди повинна йти знизу – від самих членів територіальної громади. «Малі громади повинні не тільки брати, але і відчувати відповідальність, бути агентами змін, – зазначила вона. – А розвиток культури веде до розвитку інфраструктури». Спікер порадила учасникам форуму взяти відповідальність на себе, створити команду для подальших дій і підтримувати один одного.

Адвокат Антон Новаков, член громадських організацій «Країна для людей», «Екологічна безпека» приділив увагу важливості прозорості процедур (зокрема, на засіданнях сільради: розподіл земельних ділянок, призначення на посади, звітування про витрачання бюджетних коштів), антикорупційним програмам.

Ксенія Кудрявцева (благодійний фонд «Долоні») розповіла про впровадження проекту «Територія дитинства» у селищі Тернова. Він включав встановлення дитячих майданчиків у селі, роботу в інтернатах з важкохворими дітлахами та майстерні для них. Ксенія запропонувала учасникам подати заявки на безкоштовне столиків для мілкої моторики у сільрадах.

Світлана Гапоник, координатор ресурсного центру розвитку громад Чугуївського району розповіла про можливості сільського зеленого туризму у Харківській області. У Печеніжському районі Світлана організує містерії, під час яких відновлює традиції предків.  Громадський активіст зазначила, що у кожному селі можна знайти об’єкти, які будуть цікаві для того, щоб розвивати зелений туризм та запрошувати туристів, в тому числі з іноземних країн.

Наталія Гавкалова, завідуюча кафедрою державного управління, публічного адміністрування та регіональної економіки ХНЕУ імені Семена Кузнеця та Едуард Сиромолот, керівник об’єднаного технічного секретаріату інформаційного центру Асоціації європейських прикордонних регіонів ХНЕУ присвятили свої доповіді запровадженню проектів з євроінтреграції та можливостям поширення європейського досвіду у малих територіальних громадах Харківської області. «Фінансування ефективних проектів призводить до рівня обізнаності європейської спільноти про Харків, формування позитивного іміджу, позиціонування Харкова як європейського міста», – зазначила Наталія Гавкалова. Вчена повідомила,  що буде проводити лекції з публічного адміністрування для громадськості.

В рамках Форуму відбулася онлайн-конференція з Патріциєй Газолой (університет Інсумбрія, Італія), яка розповіла про взаємодію міста та села, можливості пошуку коштів та розвиток активності у селищних громадах Європи та Італії зокрема. Спікер зазначила, що слід перш за все спиратися на потреби громади. Громадські організацій в регіонах Італії завдяки своїй діяльності ведуть до створення робочих місць, розвитку інфраструктури. Для шкільного виховання та сімейного дозвілля працюють освітні ферми, де дітлахи можуть на власні очі побачити, як ростуть томати або звідки береться молоко, вчаться, як доглядати за домашніми тваринами. Громадські організації працюють у цьому напрямку у кооперації з освітніми закладами. Окрім того, в Італії є дуже популярними фермерські готелі (є змога жити у фермерських домах та дивитись, як вирощують екологічно чисту їжу). Популярні дегустаційні тури, де учасники отримують інформацію про традиції різних регіонів.

Учасники форуму обговорили в групах шляхи вирішення проблем по наступним темам: “Боротьба з корупцією”, “Енергозбереження та енергоефективність», “Захист навколишнього середовища”, “Правові питання”, “Розвиток громадської активності”, “Розвиток підприємництва”.

Фотоальбом

Контакти:  Олена Розсказова,  Керівник Східноукраїнського представництва, rozskazova@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: