Екс-регіонали, “Батьківщина” та мер Кличко: хто зловживав адмінресурсом у перші 25 днів літа

Команда координаторів “Democracy.watch” протягом 25 днів літа щодня перевіряла сайти політичних партій, медіа та кілька разів на тиждень навідувалася у медичні заклади й департаменти охорони здоров’я. За це час журналісти проєкту “Де?мократія” зафіксували як мінімум 15 фактів зловживання адмінресурсом.

Команда координаторів “Democracy.watch” протягом 25 днів літа щодня перевіряла сайти політичних партій, медіа та кілька разів на тиждень навідувалася у медичні заклади й департаменти охорони здоров’я. За це час журналісти проєкту “Де?мократія” зафіксували як мінімум 15 фактів зловживання адмінресурсом.

Політичні гравці

Серед партій, кандидатів та посадовці, які зловживали адмінресурсом опинилися такі політичні гравці:

–         ВО «Батьківщина» – 5 фактів;

–        «Опозиційний блок» – 2;

–        «Опозиційна платформа – за життя» – 1;

–        «Європейська солідарність» – 1;

Ось один із прикладів: обличчя партії “Опозиційна платформа — за життя” Юрій Бойко зустрівся з медиками обласної лікарні в Запоріжжі. Це пряме зловживання адмінресурсом. У бюджетних закладах не можна робити політичну агітацію.

Сюжет про це показав телеканал UA: Запоріжжя. Ті медики, яки опитали журналісти, сказали, що нічого не знають про зустріч і не були на ній.

Контору “спалив” один із партійців Бойка Павло Матвієнко. Він дав такий коментар медійникам:

— Ми домовились, що в обласній лікарні, у них о пів на дев’яту відбувається зміна вечірньої та денної зміни. Звичайна оперативка. Ми зайняли буквально 20-25 хвилин аби зустрітися з колективом лікарні. Тому нічого особливого, ніхто нікого не відривав від станка. У нас сьогодні був візит співкерівника організації Юрія Анатолійовича Бойка, повідомив Павло Матвієнко, член партії “Опозиційна платформа — за життя”.

Серед депутатів мажоритарників адмінресурсом зловживали:

–        Олександр Мамай (місто Полтава, екс-мер);

–        Ігор Гузь (депутат-мажоритарник з Волині);

–        Сергій Пашинський (“Народний фронт”, депутат-мажоритарник із Житомирщини);

–        Віталій Кличко (мер Києва, обличчя партії “УДАР”);

–        Олександр Грановський (мажоритарник із Харкова);

–        Володимир Гройсман (чинний Прем’єр-міністр України, лідер партії “Українська стратегія”).

 

Види адмінресурсу

Є три основні види зловживання адмінресурсом: бюджетний,  інституційий (владний), медійний.

Інституційний (владний) адмінресурс – використання кадрових ресурсів та матеріально-технічних засобів в інтересах окремих політиків чи політичних сил, за відсутності рівного доступу до них усіх інших політичних акторів.

Бюджетний адмінресурс – використання бюджетних коштів та засобів на користь окремих партій чи політиків.

Медійний адмінресурс – використання підконтрольних органам державної влади і місцевого самоврядування ЗМІ в інтересах конкретних партій чи політиків.

Впродовж перших 25 днів спостерігачі зафіксували:

–        Бюджетний адмінресурс – 8 фактів;

–        Владний адмінресурс – 7 фактів;

–        Медійний – 1 факт.

Мер Києва Віталій Кличко  привітав медиків зі святом, зібравши їх для цього. Згадав, скільки медзакладів відремонтовано за його ініціативи. Крім того, розповів, що передав медикам 25 автомобілів.

Газета “Хрещатик” навіть повідомила, що Кличко зібрав медиків у приміщенні мерії для привітання.

Дії Кличка — потрійний адмінресурс. Мер Києва порушує принципи чесної конкуренції під час виборів. Відомо, що партія “УДАР”, обличчям якої є мер Кличко йде на вибори до парламенту.

Тому вітаючи медиків з професійним святом, мер Кличко дивиться у завтрашній день — здобуває переваги собі, як очільнику міста та додає політичний капітал партії, яка йде до Ради.

Якщо ти знаєш про адмінресурс, факти, коли політики, чиновники, чи депутат зустрічаються з медиками, агітують їх, як потенційних виборців у лікарні чи поліклініці, вчителями та іншими працівниками бюджетних установ — повідомляй нам про це. Бо такі дії політиків обмежують права лікарів та вчителів на вільний демократичний вибір, а також їх право розпоряджатися робочим або вільним часом.

Тому пиши нам, ми складаємо карту таких порушень. Чим більше повідомлень — тим у майбутньому буде менше випадків, коли політики зганятимуть бюджетників на агітаційні заходи.

Пиши у facebook та Instagram. Телефонуй за номером 0955566778.

Проєкт “Democracy Watch – аналіз використання адміністративного ресурсу медицини у період виборів” реалізується за підтримки МФ “Відродження”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: