Експерти занепокоєні пропонованими тарифами на водопостачання

У Києві відбулася прес-конференція “Якими будуть тарифи на холодну воду після новацій у сфері комунальних послуг?”

15 грудня в Києві відбулася прес-конференція “Якими будуть тарифи на холодну воду після новацій у сфері комунальних послуг?” Захід провела Громадянська мережа “Опора” в межах проекту “Хочемо знати, за що платимо!” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, нова схема обрахунку тарифу на холодну воду, яку планує запровадити Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, призведе до того, що 97% населення платитимуть за решту 3%, а також за втрати водоканалу та безгосподарність комунальників. А розцінки будуть такими: за перші два куби споживання на особу в місяць – 1,5 гривні, з 2 до 6 кубів – більше, з 6 до 10 – ще більше, а після 10 – максимально.

На думку одного з членів Нацкомпослуг, 60% населення платитимуть максимальну ціну, що спонукатиме встановлювати лічильники.

Директор аналітичного центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко переконаний, що такий принцип обрахунку є поверненням у радянські часи, коли, замість того щоб іти до економічно обґрунтованих тарифів, підприємства, які виробляють холодну воду, дотуватиме держава.

“Це просто розбещує комунальників. Навіщо їм запроваджувати нові технології, купувати новітні системи очистки води, устаткування, коли можна домовитися з Нацкомпослуг і їм поставлять потрібний тариф? Крім того, тут дуже сильно зростає роль самої комісії. На перший погляд здається, що вона взагалі втрачає сенс, тому що її завданням було перевіряти економічне обґрунтування тарифів, які подавали підприємства, і затверджувати їх. Якщо тариф визначається по градації споживання, навіщо тоді ця комісія? А виявляється, вона дуже потрібна, тому що, замість того щоб визначати економічно обґрунтований тариф, вона буде розподіляти державні дотації на покриття цих витрат. Корупційна складова цієї схеми зростає в рази”, – сказав експерт.

У свою чергу, керівник житлово-комунальних програм ГМ “Опора” Тетяна Бойко додала: “Нова методика мені видається утопічною, тому що в нас не існує нормальної системи обліку. Навіть там, де лічильники є, вони різних класів точності. Сума всіх поквартирних лічильників, якщо вони є, ніколи не буде збігатися з сумою загальнобудинкового лічильника, хоча б через технічні погрішності (я вже не кажу про те, що вода крадеться). Тому хороша ця методика чи погана, але вона може реалізуватися тільки тоді, коли буде здійснюватися облік води – швидше за все, в електронному вигляді: на виході з водоканалу, на вході в будинок і в кожну окрему квартиру. А коли половина населення не має лічильників рівних класів точності, а інша половина живе по загальнобудинкових лічильниках (їх виділили в окрему категорію “тимчасову”, і, швидше за все, вони будуть сплачувати за найвищим тарифом), то сама процедура розрахунку стає незрозумілою”. Вона занепокоєна тим, що ОСББ, які розраховуються зараз за загальнобудинковим лічильником, тепер невідомо до якої категорії буде зараховано. За її словами, існує загроза, що вони розраховуватимуться за найвищими тарифами, як і ті, хто не встановили лічильників.

“Станом на зараз ми не можемо сказати, якими будуть тарифи згідно з новою методикою. Мій прогноз, що її не буде запроваджено. Якщо ж тарифи все-таки будуть зростати, то для цього є об’єктивна причина – здорожчання енергоносіїв. Якщо підвищиться ціна на газ, очевидно, що стримувати тарифи можна буде тільки в ручному режимі через компенсації, але це не зможе тривати вічно. Світова тенденція показує, що тарифи все ж таки зростатимуть, хочемо ми того чи ні”, – сказала Тетяна Бойко.

“Найближчим часом Громадянська мережа “Опора” в рамках проекту “Хочемо знати, за що платимо!” надішле до виробників комунальних послуг інформаційні запити, щоб дізнатися розмір їхніх витрат, прибутку й обсягу реалізації. Адже у прибуток можна закладати інвестиційну складову, яка повинна спрямовуватися на модернізацію галузі. Якщо ж модернізації не здійснювати, то, крім об’єктивних чинників, тарифи будуть зростати через величезні втрати та зношеність мереж”, – заявила експерт.

Громадянська мережа “Опора”
(044) 286 26 70
info@opora.org.ua

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: