Екологічні громадські організації України висловили занепокоєння процесом підготовки Стратегії національної екологічної політики

Уповноважені представники семи всеукраїнських екологічних громадських організацій звернулися з відкритим листом до Прем’єр-міністра України, Голови профільного комітету ВРУ та Голови Представництва ЄС в Україні з вимогою взяти під особливий контроль процес розробки та ухвалення Стратегії національної екологічної політики.

Громадські лідери занепокоєні тим, що ретельно підготовлений за участі громадськості, науковців та депутатів ВРУ проект Закону України «Про затвердження Стратегії національної екологічної політики» було відкликано з Верховної Ради у зв’язку зі зміною уряду, а доопрацювання відбувається вкрай закрито й непрозоро.

Суть реалізації Стратегії полягає у створенні в державі сучасної системи охорони навколишнього середовища, наближеної до європейської, що дозволить припинити деградацію довкілля України. Водночас, ухвалення Стратегії національної екологічної політики України та Плану її реалізації увійшло до списку термінових ключових реформ, згаданих в Матриці співпраці, яку нещодавно передав уряду України єврокомісар з питань розширення ЄС та європейської політики сусідства Стефан Фюле. Підготовка та прийняття до кінця 2010 Закону України «Про затвердження Стратегії національної екологічної політики» є головною умовою отримання Україною секторальної бюджетної підтримки від Європейського Союзу в розмірі 35 мільйонів євро, а також 10 мільйонів від уряду Швеції.

«Непрозорість, згортання участі громадськості в процесі підготовки найбільш значущого документа стратегічного розвитку держави в екологічній сфері є не тільки грубим порушенням національного законодавства, зокрема вимог Оргуської конвенції, але й чітким індикатором майбутньої долі мільйонів гривень бюджетної підтримки», – йдеться у відкритому листі.

Зокрема, автори листа нагадують, що ініціатива підготовки Стратегії національної екологічної політики та Національного плану дій з охорони довкілля як документів європейського зразка, що повинні відповідати сучасним вимогам і складним викликам охорони й відтворення природного середовища України, належала саме громадським екологічним організаціям, які впродовж двох років (2005 – 2007) вели національну кампанію «За пріоритезацію екологічної політики».

Відкритий лист підписали Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА–86», Всеукраїнська екологічна ліга, Українське товариство охорони природи, Міжнародна благодійна організація “Екологія – Право – Людина”, Українська екологічна асоціація «Зелений світ», Всеукраїнська громадська організація «Чиста хвиля» та Національний екологічний центр України.

Звернення громадських організацій, які займаються питаннями довкілля, щодо Стратегії національної екологічної політики України є складовою громадського моніторингу виконання Україною своїх зобов’язань перед Європейським Союзом у сфері екологічної політики, що, серед іншого, здійснюється в рамках проекту “Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”. Проект здійснюється протягом березня-грудня 2010 р. з метою посилення впливу українських екологічних громадських організацій на формування та вдосконалення інструментарію ЄС щодо реформування політики довкілля в Україні (наближення України до ЄС у сфері навколишнього середовища) в рамках впровадження Європейської політики сусідства та Ініціативи Східного партнерства, а також виконання Порядку денного асоціації між Україною та ЄС.

Контактні особи:

Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86». координатор проекту “Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС”, anna@mama-86.org.ua

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми МФВ, nakonechna@irf.kiev.ua

*****

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» працює з 1990 року з метою екологізації політики та практики в Україні для переходу до сталого розвитку. Веб-сторінка: www.mama-86.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: