Дослідники постійно стикаються з обмеженням доступу до архівної інформації

86,2% експертів особисто стикалися з обмеженням доступу до інформації в архівах

86,2% експертів особисто стикалися з обмеженням доступу до інформації в архівах. Про це свідчать дані опитування, яке провів Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. Результати опитування представлено 1 березня на прес-конференції в Києві.

72,4% дослідників упевнені, що всі архіви з документами до 1991 року мають бути відкритими, а ще 27,6% допускають лише незначні обмеження в доступі.

Ірина Когут, соціолог ЦДВР, навела дані про перепони в доступі до архівів: “Закритість, обмеження в доступі до окремих справ назвали найвагомішою перепоною 57,1% експертів. Невідповідність архівів сучасним стандартам роботи з користувачами (графік, комфортність, довідковий апарат, видача документів) є проблемою для 46,4% опитаних. Для 32,1% експертів перешкодою є обмеження можливостей копіювання документів. 17,9% вказали на необізнаність громадян про їхні права на доступ до архівної інформації. 14,3% експертів визнали вадою бюрократичні перепони, а 10,7% підкреслили недосконалість і двозначність законодавства”.

Додатково Центр досліджень визвольного руху надіслав 33 інформаційні запити до архівів. Моніторинг виявив, що ціна копіювання документа коливається від 5,43 грн. до 43,92 грн., тобто відрізняється у 8 разів. Мало того, за сам дозвіл на копіювання в деяких архівах дослідник повинен доплатити від 10,86 до 92,36 грн. за кожен документ.

Чимало архівів стягують плату з дослідників за самостійне фотокопіювання документа й не дозволяють підключати ноутбуки до електромережі.

“Найбільш закритим архівом виявився Архів Служби зовнішньої розвідки, який зберігає, зокрема, документи про спецоперації КГБ проти діаспори: жоден із наших експертів не зміг попрацювати в цьому архіві”, – розповіла Ірина Когут. “Найпозитивніше історики оцінюють роботу Центрального державного архіву вищих органів влади та Центрального державного архіву громадських об’єднань”, – додала вона.

Володимир В’ятрович наголосив: “Закон про Національний архівний фонд містить абсолютно застарілу й невиправдану норму, яка дає можливість обмежити доступ до будь-яких документів на 75 років під приводом наявності в них “конфіденційної інформації”. Архівні установи довільно тлумачать поняття “конфіденційна інформація”, невиправдано розширюючи його зміст, тож вони мають інструмент, який дає змогу повністю закрити будь-які документи. Цей інструмент потрібно скасувати”.

Повні результати опитування

Олена Подобєд-Франківська
097 791 07 52
history@cdvr.org.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: