Допомагати, а не карати – гуманна політика щодо людей, які вживають наркотики

5 грудня 2017 р. у Києві за участі провідних міжнародних експертів з наркополітики відбулася Друга Drugpolicy Talk, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Під час заходу були представлені результати дослідження кримінологічних та морально-етичних аспектів нинішніх методів боротьби з незаконним обігом наркотиків в Україні.

5 грудня 2017 р. у Києві за участі провідних міжнародних експертів з наркополітики відбулася Друга Drugpolicy Talk, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Під час заходу були представлені результати дослідження кримінологічних та морально-етичних аспектів нинішніх методів боротьби з незаконним обігом наркотиків в Україні.

Нинішня система боротьби з незаконним обігом наркотиків в Україні є надзвичайно неефективною, адже вона спрямована проти тих, хто  споживає наркотики, а не проти тих, хто їх продає та розповсюджує. Це, у свою чергу, є фактором загострення соціальної ситуації, підвищує рівень корупції у правоохоронних органах та судах. Результат такої репресивної наркополітики в Україні – це зростання нелегального ринку наркотиків і кількості наркозалежних, зокрема і тих, які менше звертаються за медичною допомогою та соціальним захистом. Рецидивність засуджених за злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів і досі складає 52 – 55%.

Окрім того, в Україні зростає у загальній структурі усіх наркозлочинів частка кримінальних справ, відкритих за статтею 309 Кримінального Кодексу України (пов’язаних з незаконним виробництвом, виготовленням, придбанням, зберіганням, перевезенням, пересиланням наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту). Наприклад, у 2015 р. за цією статтею було засуджено 8 119 осіб, у 2016 – 6997 осіб, у 1 півріччі 2017 р. – 4506 осіб. У той же час за злочини, передбачені статтею 307 КК України (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) засуджено у 2015 р. –  1 564 осіб, у 2016 р. –  649 осіб, у 1 півріччі 2017 – 255 осіб. Тобто зусилля правоохоронців досі спрямовані здебільшого проти тих, хто споживає наркотики, а не проти тих, хто їх продає та розповсюджує.

Аби ситуація змінилася, експерти вважають, що необхідно змінити підходи до боротьби з обігом наркотиків. Зокрема, внести зміни у чинне законодавство і перетворити суто репресивну систему протидії незаконному обігу наркотичних засобів – у гуманістичну, раціональну та ефективну. Зусилля поліції та кримінальні втручання повинні бути переспрямовані зі споживачів наркотиків на дилерів та організаторів наркобізнесу.

На цьому наголошує зокрема Мішель Казачкін, член Глобальної Комісії з Наркополітики, колишній директор Глобального Фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією:«Ми віримо в декриміналізацію, оскільки криміналізація є неефективною – вона не змогла досягти своєї мети зниження споживання та виробництва наркотиків у всьому світі. В Україні криміналізація зазнала невдачі, так само як і у кожній країні у світі, де зберігається такий підхід. Друга причина полягає в тому, що криміналізація не тільки неефективна, вона також шкідлива. Це шкідливо для людей. Кримінальне переслідування споживачів наркотиків породжує насильство з боку поліції, підживлює епідемію ВІЛ / СНІД в усьому світі та епідемію гепатитів, особливо тут, у Східній Європі та Центральній Азії, що є єдиним регіоном, в якому епідемія ВІЛ / СНІДу продовжує зростати. Це тому що люди приймають наркотики в небезпечних умовах, тому що вони ховаються від поліції, бояться арешту. І по-третє – ми вважаємо, що це в втручання в право людини на приватне життя – базове право людини, наріжний камінь людської гідності».

В Європейських країнах такий шлях, як пропонуююить експерти вже пройшли, зокрема Португалія, Нідерланди, Чехія та інші. До прикладу, у 2001 р. Португалія дійшла до того, що мала найбільше проблем з наркоманією з усіх країн ЄС, майже 1% населення країни були залежними від героїну.  Довелося приймати радикальне рішення: програму декриміналізації зберігання (заміни кримінальної відповідальності на адміністративну) усіх видів наркотиків, метою якої стала боротьба з наркозалежністю, а не з людьми, що вживають наркотики.

«Державні кошти, які раніше витрачалися на кримінальне переслідування, пішли на розвиток програм замісної терапії та центрів реабілітації. Як результат, показники розповсюдженості вживання наркотиків (включно з однократним вживанням) у Португалії знизилися і продовжують знижуватися у всіх вікових групах, а кількість тих наркозалежних, які добровільно обрали лікування – зросла у кілька разів», – розповідає Жоао Гулао,національний координатор з наркополітики в Португалії, голова Європейського моніторингового центру з наркотиків і наркозалежності – EMCDDA у 2009-2015 рр., делегат Глобальної комісії ООН з наркополітики.

«Прийняти прогресивний погляд на наркополітику заважають стереотипи. Через їхнє подолання пройшли всі країни, які показують найкращі результати у зменшенні шкоди від наркоманії: Чехія, Португалія, Швейцарія, Нідерланди. Окрім боротьби зі стереотипами, потрібно зрозуміти одну дуже важливу річ: влада повинна взяти відповідальність за те, що відбувається. Якщо нинішня наркополітика в Україні не зменшує, а навпаки – лише збільшує шкоду, то владі і суспільству необхідно подивитися правді в очі і змінити підходи, щоб проблеми, пов’язані з наркоманією, нарешті почали вирішуватися», – підкреслив Павел Бем, член Глобальної Комісії з Наркополітики, колишній мер Праги.

Єдиний ефективний спосіб зменшення шкоди, спричиненої зловживанням наркотиків, експерти вважають, що полягає у зміні  політики. Потрібно поважати людей, що вживають наркотики, і надавати їм допомогу. Це означає, що насамперед в пріоритеті повинно бути здоров’я та права людини, а це можливо лише через зменшення шкоди шляхом надання медичної та соціальної підтримки, а не застосування кримінальних санкцій. Саме задля цієї мети в Україні, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», діє коаліція громадських організацій за гуманну, прогресивну та ефективну наркополітику «З повагою до людської гідності».

Для додатвоких запитань щодо проектів спрямованих на збалансовану наркополітику, представники ЗМІ можуть звернутися до Олени Кучерук, менеджери програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження», надіславши запит на електронну адресу: pr@irf.ua            

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: