Для України пропонують тристоронню модель управління газовим ринком

У Києві відбулася перша експертна толока на тему “Газовий ринок України: європеїзація та російський чинник”

14 жовтня в Києві відбулася перша експертна толока на тему “Газовий ринок України: європеїзація та російський чинник”. Захід ініціювали ГО “Центр UA” і Громадська експертна рада при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС (ГЕР) у межах проекту “Створення платформи аналізу євроінтеграційної політики України в рамках діяльності Громадсько-експертної ради при УЧК” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” й Агентства США з міжнародного Розвитку (USAID).

У толоці взяли участь експерти ради у сфері енергетики, представники аналітичних центрів, громадських організацій, Представництва ЄС і міжнародних інституцій.

Під час заходу було презентовано аналітичну записку “Газовий ринок України: європеїзація та російський чинник”. У ній експерти розглянули наслідки інтеграції України до енергетичного простору ЄС, можливості та небезпеки Третього енергетичного пакету для України та досвід його імплементації в країнах ЄС.

Найбільш гострим виявилося питання можливих моделей розвитку газового ринку України. Експерти запропонували дві оптимальні моделі: 1) “білоруський сценарій”, який передбачає поглинання “Нафтогазу” “Газпромом”; 2) сценарій “європейські правила, російська власність, українська компанія”. Фахівці дійшли висновку, що найвигіднішою для України буде друга модель, яка в довгостроковій перспективі передбачатиме розвиток більшої конкуренції на газовому ринку та запровадження врівноважених цін. За їхніми словами, у такій ситуації російська компанія(-ї) частково володітиме активами на території України, проте підпорядковуватиметься правилам Третього енергетичного пакету.

Учасники експертної толоки вважають, що лише європейські правила можуть захистити інтереси споживачів і постачальників газу та допоможуть підтримувати стабільну співпрацю з Росією. При цьому було зазначено, що реструктуризація НАК “Нафтогаз України”, яку передбачено вимогами Третього енергетичного пакету, не є достатньою підставою для перегляду газового договору з Росією та не має впливати на перегляд попередніх домовленостей із “Газпромом”.

Український газовий ринок: європейські правила проти російських апетитів

ГЕР при УЧК
Любов Акуленко
(044) 254 63 09
liubov.akulenko@gmail.com

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: