Держземагентство досі перешкоджає доступу до генпланів міст

Державне агентство земельних ресурсів є єдиним центральним органом виконавчої влади, який створює необґрунтовані перешкоди для доступу громадян до генеральних планів міст

Державне агентство земельних ресурсів є єдиним центральним органом виконавчої влади, який створює необґрунтовані перешкоди для доступу громадян до генеральних планів міст. Про це свідчать результати моніторингу, який здійснює Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Згідно з Переліком відомостей, які містять службову інформацію в Держземагентстві, досі під грифом “Для службового користування” (ДСК) перебувають усі топографічні, цифрові й електронні карти масштабів 1:50 000 і більше, що містять характеристики інженерних комунікацій. До обмежених у доступі карт належать навіть ті, які створено в радянській системі координат 1942 року. Секретом у Держземагентстві дотепер вважають і координати пунктів Державної геодезичної мережі та багато інших геоданих.

“Засекречення держорганами невиправдано широкого переліку картографічних даних створює умови для корупції в цілій низці галузей. У містобудуванні, лісовому й водному господарстві, земельних ресурсах, сфері видобутку корисних копалин значна частина публічної інформації, зібраної за рахунок коштів платників податків, зберігається саме у формі картографічних матеріалів. Проте ці дані доступні лише обмеженому колу осіб, що призводить до незаконних маніпуляцій з інформацією. Зокрема, у прихованих від громадськості генпланах міст за хабарі незаконно змінюють цільове призначення земельних ділянок”, – розповів Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

“Хоча в Держземагентстві вже понад два роки знають про процес зняття грифів із геоінформаційних даних, проте не поспішають знімати грифи. Якщо найближчим часом цей державний орган не зробить доступними результати своєї роботи з розсекречення геоінформації, ми звернемося до Кабінету Міністрів із проханням пришвидшити відповідні роботи в Держземагентстві”, – додав громадський активіст.

У 2011-2013 роках Мінрегіон і Мінприроди зняли гриф “ДСК” з власних картографічних матеріалів. У Міністерстві оборони з 2013 року обмеженими в доступі є лише карти військового призначення.

У листопаді 2013 року Віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул дав центральним органам виконавчої влади протокольне доручення забезпечити доступність генпланів міст та інших картографічних матеріалів. Зокрема, Держземагентству наказали забезпечити зняття грифів “ДСК” з геоінформації, на основі якої розробляють містобудівну документацію. Проте, як стає зрозуміло з листа заступника голови Держземагентства Євгена Бєрднікова, у відомстві виконувати доручення Віце-прем’єра не квапляться, оскільки “опрацювати порушені питання протягом короткого строку неможливо”.

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
(0642) 49 13 74
zahyst@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: