Чи бути інституції, яка захистить ромів?

Григорій Немиря, голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, у співпраці з Міжнародним фондом «Відродження» ініціює організацію комітетських слухань щодо інциденту, який відбувся в селі Лощинівка на Одещині. Про це Немиря заявив під час прес-конференції в УКМЦ 5-го вересня.

Григорій Немиря, голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, у співпраці з Міжнародним фондом «Відродження» ініціює організацію комітетських слухань щодо інциденту, який відбувся в селі Лощинівка на Одещині. Про це Немиря заявив під час прес-конференції в УКМЦ 5-го вересня.

Як відомо, в селі Лощинівка відбулося порушення прав людини за етнічною ознакою щодо ромів – громадян України, які зазнали погромів та примусового виселення з села.

«Роми продовжують бути найбільш незахищеною етнічною групою в Україні», – констатував депутат.Тому, за його словами, розібратися в ситуації і адекватно відреагувати на неї є пріоритетним завданням для Комітету.

В свою чергу, Йосиф Зисельс, віце-президент Конгресу Національних Громад України, висунув пропозицію «створити міжвідомчу комісію високого рівня, в яку увійшли би заступники міністрів МВС, соціального захисту, освіти, культури, молоді, фінансів, для вивчення цієї проблеми та випрацювання пропозицій».

Конґрес національних громад висловив свою глибоку стурбованість і щире обурення подіями на Одещині. Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», пояснює: «Продовжує залишатись невирішеною надзвичайно напружена ситуація в деяких селах Ізмаїлівського району, особливо сусідніх з Лощинівкою. Можуть повторитись погроми ромів».

За словами Бистрицького, напруженість штучно підігрівається деякими політиками.  «Є інформація про народних депутатів, які не лише не допомагають, а виступають каталізатором самочинства на місцях. Незрозуміло, чому обласна адміністрація та центральна влада немовби самовідсторонились від наведення громадянського порядку», – сказав він.

«Крім погіршення внутрішньої безпеки країни, події у Лощинівці нищать міжнародний імідж України та ставлять під загрозу надання безвізового режиму», – резюмував Бистрицький.

Як відомо, ситуації, яка склалася 27 серпня 2016 в селі Лощинівка, коли відбулися погроми будинків ромських родин і примусове виселення ромів з території села, передувала трагедія  – вбивство дитини і затримання підозрюваного, місцевого жителя.

Орган місцевого самоврядування на сільському «віче» ухвалив рішення про виселення ромів з села Лощинівка. Місцева влада і правоохоронні органи, у свою чергу, продемонстрували бездіяльність у питаннях превенції та реагування на ситуацію, що сталася.

На сьогодні єдиним державним органом, який дав публічну оцінку подіям, які відбулися, є Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Відтак постають питання, чи є Україна безпечною для представників національних меншин, що повинна зробити держава для забезпечення інтеграції та включення ромів в українське суспільство, і як має діяти влада, щоб гарантувати безпечне співжиття в багатонаціональному суспільстві. Володимир Кондур, голова Коаліції ромських організацій «Стратегія 2020», наголошує: «Безпека національних меншин потребує створення інститутів, які напряму будуть гарантувати задекларовані права в Європейських та міжнародних конвенціях».

Нагадуємо, Міжнародний фонд «Відродження» 2-го вересня оприлюднив ЗАЯВУ про неприпустимість дискримінації громадян за ознакою етнічного походження. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: