Безперспективні “перспективні плани”: як надалі об’єднуватимуться громади?

За понад п’ять років реформи в Україні станом на 10 серпня 2019 року створено 936 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). До їх складу ввійшли 4330 місцевих рад базового рівня або 39% від їх загальної кількості. Ці громади об’єдналися на добровільних засадах, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». ОТГ перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державою та отримали нові повноваження і ресурси для їх виконання.

Водночас понад 6,6 тис. місцевих рад базового рівня або 61% все ще не входять до жодної ОТГ. Відтак, усе частіше лунає теза про необхідність переходу до наступного етапу реформи – адміністративного укрупнення громад.

Ключовим документом планування процесу об’єднання громад з боку держави є перспективний план формування територій громад (далі – перспективний план, ПП), який розробляється для кожної області та АР Крим і затверджується Кабінетом Міністрів України. Саме в цьому документі, за первинним задумом, мали визначатися конфігурації майбутніх ОТГ, які б забезпечували їхню спроможність.

Експерти Асоціації сприяння самоорганізації населення провели оцінку та запропонували обгрунтовані практичні рекомендації щодо зміни політики і застосування адекватних критеріїв спроможності громад в Україні.

Звіт містить аналіз таких аспектів:

  • Засади формування спроможних територіальних громад в Україні: чи маємо чіткі критерії?
  • Європейський досвід застосування критеріїв до укрупнення муніципалітетів
  • Роль перспективних планів у формуванні спроможних територіальних громад в Україні
  • Об’єднання громад та перспективні плани в оцінках регіональних експертів
  • Особливості залучення заінтересованих сторін до формування перспективних планів
  • Судова практика щодо перспективних планів формування територій громад
  • Висновки і рекомендації

Завантажити звіт.

Читати звіт онлайн.

Ця публікація підготовлена ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” в межах проекту “Перспекивні плани: як надалі об’єднуватимуться громади України?” за фінансової підтримки Міжнародного фонду Відродження”.

Джерело

Головне зображення: Sidharth Bhatia on Unsplash

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: