Безоплатна правова допомога для учасників АТО

В Ковелі та Луцьку 21 липня дискутували про правову допомогу та захист учасників АТО у форматі круглого столу, який відбувався за участі правозахисників, депутатів, волонтерських організацій, представників органів державної влади та місцевого самоврядування та ЗМІ.

В Ковелі та Луцьку 21 липня дискутували про правову допомогу та захист учасників АТО у форматі круглого столу, який відбувався за участі правозахисників, депутатів, волонтерських організацій, представників органів державної влади та місцевого самоврядування та ЗМІ.

Під час заходу волонтери розповіли про досвід громадських організацій у сфері захисту прав учасників АТО. Зокрема голова ГО «Центр Правової Допомоги» Олена Матвійчук представила досвід п’яти Центрів правової інформації та консультації з Волинської, Херсонської, Київської, Харківської та Чернігівської областей, що входять до єдиної МЕРЕЖІ ЦПІК та реалізовували спільну ініціативу «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів».

Вона повідомила, що учасники АТО найчастіше звертаються до Центрів правової інформації та консультацій з питань мобілізації, отримання статусу учасника бойових дій, пільг, допомоги із місцевого бюджету, медичного чи матеріального забезпечення, надання земельних ділянок та зазначила, що ситуація з поінформуванням населення доволі складна.

«Нам через інформаційні запити вдалось промоніторити кількість наданих земельних ділянок учасникам АТО. У Ковельському районі 288 осіб звернулися з таким проханням, втім отримали ділянки лише 140 воїнів. Ми проаналізували відмови, як виявилося, у 99% випадків пишуть, що немає вільних земельних ділянок. Натомість людям ніхто не пояснює, що вони мають право звернутися і в іншу сільраду, не лише в ту, до якої належать»,повідомила Олена Матвійчук.

Ольга Гальченко координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» заявила: «Все більше солдатів повертаються додому з фронту і тут стикаються з купою проблем та запитань, відповіді на які можна отримати через правовий захист. Нам людям, які знаходяться в тилу, необхідно допомогти солдатам повернутися в мирне життя на максимально захищених умовах – це певною мірою наш обов’язок. Поодинці ми не зможемо справитися із викликами. Тому ми сподіваємося, що мережевий проект спільно з Центрами, які надають первинну та вторинну правову допомогу дасть змогу системно допомагати бійцям і разом ми зможемо зменшити напругу в суспільстві».

Микола Сіома, виконавчий директор Української фундації правової допомоги: «Наша організація долучається до важливої місії допомоги учасникам АТО з метою об’єднання зусиль всіх провайдерів, які надають правову допомогу не лише з числа громадських організацій, а й з органами місцевого управління, державних органів, юридичних клінік».

Ростислав Руденко,директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області зауважив: «З 1 липня в Україні запрацювало 100 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, 2 центри на Волині – у Луцьку та Ковелі. Учасники бойових дій, члени їх сімей та соціально незахищені категорії громадян можуть звертатися за правовою допомогою, зокрема за представництвом інтересів в судах».

Приємно, що активну участь у відкритому діалозі взяли представники органів місцевих, районних та обласних рад і адміністрацій, центрів зайнятості, органів соціального захисту населення та інших державних структур. Зокрема, переглянули найбільш поширені правові потреби учасників АТО та проблеми. Волонтери повідомили, що через те, що не велась документація під час несення служби (командири не зробили записів у військових квитках, де саме перебували хлопці) і воїни, відповідно, зараз не можуть отримати статус учасника бойових дій. Однією із проблем є й психологічна адаптація та реабілітація бійців. Дуже мало психологів погоджуються працювати з цією категорією, адже не мають такого досвіду.

В результаті обговорення присутні домовились про більш ширше поширення інформації щодо можливості отримання безоплатної правової допомоги на Волині для учасників АТО та членів їх сімей. А також вирішили направити звернення до органів державної влади та  військкомати щодо проблем, з якими нині стикаються учасники АТО, які попередньо винести на сесіях місцевих рад.

В п’яти містах України працюють гарячі телефонні лінії для учасників АТО та членів їх сімей:

м. Ковель: (095) 623-40-11

м. Чугуїв: (097) 179-38-22

м. Чернігів: (0462) 612532,(063) 049-72-56

м. Херсон: (093) 147-73-03, (099) 468-38-48

м. Біла Церква: (096) 702-37-47

м. Ірпінь: (094) 831-03-38

Захід організований МЕРЕЖЕЮ Центрів правової інформації та консультацій у партнерстві з ВБО «Українська фундація правової допомоги» спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги Міністерства юстиції України за підтримки Міжнародного фонду  «Відродження».

Результати обговорення на заході будуть представлені на національному рівні.

Контакти: Наталія Самчинська, (066) 176-29-27, center.legalaid@gmail.com

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: