Багатодітна мати та її син отримали паспорти

Мирослав Горват, представник Закарпатського обласного ромського об’єднання "Романі черхень", опублікував на порталі "Правовий простір" статтю про те, як отримала паспорт багатодітна ромська матір та її дорослий син

Мирослав Горват, представник Закарпатського обласного ромського об’єднання “Романі черхень“, опублікував на порталі “Правовий простір” статтю про те, як отримала паспорт багатодітна ромська матір та її дорослий син. Допомогу в цьому питанні їм надав Центр правової інформації та консультацій в Ужгороді, роботу якого координує Карпатське агентство прав людини “Вестед”, ГО “Романі черхень” і Товариство ромів Закарпаття “Рома” за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Багатодітна мати та її син отримали паспорти
Мирослав Горват

Одна з поширеніших проблем, яка існує у ромській громаді Закарпаття, це відсутність документів, посвідчуючих особу громадянина України. Інколи роми роками живуть поза законом бо оформлення документів супроводжується величезними проблемами.

Саме тому кожна перемога над бюрократичною системою, кожен отриманий документ сприймається у ромській громаді як свято. Разом з ромами радіють й правозахисники, які змогли допомогти у легалізації людей. Отже, черговий успіх – підходить до завершення справа з отримання двома жителями мікрорайону «Радванка» у Ужгороді паспортів громадян України, за яку юристи Центру правової інформації та консультації ГО «Романі черхень», що працює за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”, взялися ще влітку цього року.

До приймальні Центру звернулася 39-річна багатодітна мати Сільва Юріївна Рац та її 23-річний син – Ковря Роберт Йосипович. В них через різні причини були відсутні паспорти. З’ясувалося, що у Сільвії десять (!) дітей, паспорт громадянки України в неї є, однак через незадовільне зберігання він зносився до такого стану, що півроку тому фактично став недійсним через неможливість прочитати записані в ньому дані про особу. Для неї юристи Центру організували процедуру заміни старого паспорту на новий в Ужгородському відділі ДМС.

Ситуація з Робертом була складнішою, прийшлося починати все з нуля. Хлопцю майже 23 роки, паспорту в нього ніколи не було. Це призводило до величезних проблем, починаючи з питань при працевлаштуванні, закінчуючи неможливістю придбати квиток на потяг. Головною перешкодою була відсутність усіх необхідних документів. Зокрема приписного свідоцтва з військкомату та свідоцтва про смерть рідного батька – Коврі Йосипа, без якого неможливо було підтвердити особу хлопця. Тільки після того, як свідоцтво про смерть було повторно виданий, можливо було довести його родинні зв’язки з Рац Сільвією. Справа зрушила з місця.

На початку листопада 2013 року в Ужгородському міському відділі Державної міграційної служби України Сільвії та її сину Роберту вручили паспорти громадян України. До того ж, Сільвія отримала одразу і штамп про реєстрацію місця проживання у своєму паспорті.

З цього моменту почалося майже нове життя у цих двох людей, вони отримали можливість користуватися усіма правами та можливостями, яких вони були позбавленні з причини відсутності документів.

Контакти:
Закарпатське обласне ромське об’єднання “Романі черхень”
romani-cher@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: