Абітурієнтів із Криму досі не зарахували до українських вишів

Президент України досі не підписав відповідних змін до закону

Абітурієнти з Криму не змогли розпочати навчання в українських вишах на місцях державного замовлення, бо Президент України досі не підписав відповідних змін до закону. Про це повідомляє Громадянська мережа “Опора”, яка здійснює моніторинг вступної кампанії за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як відомо, у квітні було ухвалено закон “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. У ньому передбачено, що для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території чи переселилися з неї та брали участь у конкурсному відборі на навчання у вишах України, але за його результатами не вступили на місця державного замовлення, має бути додатково надано місця державного замовлення. Порядок фінансування таких додаткових місць мав затвердити Кабінет Міністрів.

Одначе Президент висловив заперечення щодо прийняття такого нормативного акту, оскільки його реалізація потребувала додаткових видатків із бюджету, яких не було передбачено в законі “Про Державний бюджет України на 2014 рік”. 12 серпня, після консультацій, представник Президента у Верховній Раді озвучив проект змін, які все ж гарантували право кримчан на зарахування до вишів на додаткові місця державного замовлення. Парламент підтримав цей документ, а 21 серпня його було передано на підпис главі держави.

Фактично абітурієнтам із Криму, яких не було зараховано на місця державного замовлення, треба було визначитися з вишем і напрямом підготовки. Вищий навчальний заклад, у свою чергу, мав підготувати список таких вступників і передати його до Міністерства освіти й науки чи іншого центрального органу, у підпорядкуванні якого він перебуває. Після цього центральний орган виконавчої влади надає (розміщує) додаткові місця державного замовлення з урахуванням напряму, обраного абітурієнтом. На жаль, додаткових місць досі не виділили, оскільки зміни до закону не було підписано Президентом, а отже, вони не набули чинності.

Ця проблема стосується 315 абітурієнтів, які вирішили вчитися у вишах України, а не Росії. Вони відмовилися навчатися у ВНЗ окупованого Криму, не забрали документів із вітчизняних вишів, одначе досі не стали студентами. Механізму зарахування вступників із Криму досі немає, хоча навчальний рік уже розпочався.

Громадянська мережа “Опора” звертається до Президента Петра Порошенка з вимогою підписати “Пропозиції Президента до Закону “Про внесення змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” щодо місця перебування та права на освіту”. Крім того, Міністерству освіти й науки пропонується надіслати до вишів листи про те, що відомство не заперечує проти допуску до навчання абітурієнтів із Криму, яких досі не було зараховано на місця державного замовлення, а також проти їх поселення до гуртожитків.

Консультаційна та юридична допомога вступникам: (044) 222 57 27.

Контакти:
Громадянська мережа “Опора”
Ольга Стрелюк
063 62 86 836

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: