Про медичну реформу

Схвалення закону є важливим з огляду на багаторічну роботу Фонду, його програми «Громадське здоров’я» з підтримки ініціатив та проектів, результати яких були враховані при роботі над текстом законопроекту. Водночас, ухвалений закон базується на копіткій експертній роботі, якій сприяв Фонд за ініціативи Джорджа Сороса.

Підтримка парламентом урядового проекту Закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та ліків» (законопроект р.№ 6327), та схвалення в першому читанні проекту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів» (р. № 6604) є великим успіхом політичної підтримки медичної реформи. Міжнародний фонд «Відродження» вітає всіх, хто доклав зусиль для здійснення цього кроку.

Схвалення закону є важливим з огляду на багаторічну роботу Фонду, його програми «Громадське здоров’я», з підтримки ініціатив та проектів, результати яких були враховані при роботі над текстом законопроекту. Водночас, ухвалений закон базується на копіткій експертній роботі, якій сприяв Фонд за ініціативи Джорджа Сороса. 

У 2014 році за нашого сприяння  була створена Стратегічна дорадча група з питань медичної реформи. Ця група, на чолі з Володимиром Курпітою, об’єднала експертів, які долучилися до розробки концепції реформування фінансування системи громадського здоров’я та концепції розвитку системи громадського здоров’я, затверджених Урядом у 2016 року. Залучення експертів, що мають різні погляди щодо формування та подальшого пояснення реформи громадянам, є прикладом нової культури публічної політики в Україні. Підтримка залучення незалежних експертів і стейкхолдерів у впровадженні медичної та інших реформ, що активно підтримується Фондом, є надзвичайно важливим завданням для нашого суспільства.

Схвалений закон створює рамки для реалізації основних ідей медичної реформи. Водночас успіх реформи залежатиме від того, як будуть реалізовані норми закону на рівні актів Уряду і Міністерства охорони здоров’я. Від того, як будуть реалізовані нові підходи до фінансування у бюджеті наступного і подальших років. Успіх реформи у великій мірі залежатиме від того, наскільки ефективно буде працювати Національна служба здоров’я, як відбуватиметься взаємодія з органами місцевого самоврядування на рівні первинної медичної допомоги.

Результати медичної реформи будуть помітні за кілька років – бюджетних циклів, – але лише за умови ефективного і зваженого впровадження необхідних кроків реформи зі залученням усіх стейкхолдерів та за умови відкритого діалогу  з громадянським суспільством.

Реформа потребує подальших політичних рішень Верховної Ради, як щодо остаточного схвалення проекту 6604, так і щодо врегулювання тих питань, що були вилучені з проекту 6637, передусім питання співоплати, заради досягнення загальної підтримки у парламенті.

Емоційність і поляризація дискусії щодо медичної реформи, яка торкається всіх, не є унікальною для України. Цьогорічні дискусії щодо перегляду умов медичної реформи в США, протести інтернів у Польщі щодо умов їхньої праці – це лише найбільш відомі приклади того, наскільки важливо знаходити консенсус щодо реформ у цій сфері.

Міжнародний фонд «Відродження» й надалі докладатиме зусиль у публічний, конструктивний процес вироблення та прийняття рішень у сфері медичної реформи. Ми сприятимемо знаходженню рішень, що дозволяють враховувати та збалансовувати інтереси різних суспільних груп. Фонд активно працюватиме задля розвитку та доступності медицини для всіх, приділяючи особливу увагу реалізації реформи на місцевому рівні, та публічному поясненню реформи суспільству.

Адміністрація МФВ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: