За підтримки Фундацій Відкритого Суспільства Український інститут відкрив представництво у Франції 

Український інститут, інституція культурної дипломатії при Міністерстві закордонних справ України, відкрив своє представництво у Франції. Створення цього представництва підтримали Фундації Відкритого Суспільства (Open Society Foundation), частиною яких є Міжнародний фонд “Відродження”. Також Фонд забезпечив приїзд команди Інституту до Парижу.

Участь у відкритті взяли Перша леді України Олена Зеленська, держсекретар з європейських справ МЗС Франції Лоранс Бун, міністерка культури Франції Ріма Малак, перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова, генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко, президентка Французького інституту Єва Нгуєн Бін, заступниця мера Парижа з питань культури Карін Ролан та президентка Асоціації Українського інституту у Франції Ірина Дмитришин

«Якщо спитати зараз у багатьох європейців, що вони знають про Україну не з новин, а зі сфери культури, з книжок, яких наших класичних художників, письменників, напевне, це буде складним запитанням. Прикро, що світ починає більше дізнаватися про українську культуру та наш внесок у світову лише через російський напад. Але добре, що таки дізнається. Бо наша культура доводить: ми є, завжди були й будемо. Хоч би як імперія хотіла – й зараз хоче – нас знову привласнити», – сказала Перша леді України Олена Зеленська.

Відкриття представництва Українського інституту у Франції є свідченням стратегічної значущості культурної взаємодії між країнами. Франція завжди була важливим партнером України, зокрема у контексті національної безпеки та євроінтеграції. Утім, французи мало знають про українську культуру та історію, сприймаючи через призму російської інтерпретації. 

«Відкриваючи своє представництво у Парижі, Український інститут демонструє особливе значення культурних зв’язків між Францією та Україною. Ми повністю підтримуємо ключову роль, яку він відіграватиме у розбудові стійких суспільств, особливо у складні часи, – сказав Алексанжер Сорос, Голова Правління Open Society Foundations. Зусилля з відновлення України повинні також включати мистецтво та культуру, щоб зберегти її спадщину та забезпечити сталу присутність у серці європейського культурного ландшафту».

У березні 2022 року група українських волонтерів започаткувала у Франції культурний проєкт Printemps Ukrainien (з фр. «Українська Весна»), який прагнув познайомити французьку аудиторію з українською культурою. Результатом стали 96 культурних заходів, які зібрали понад 40 000 відвідувачів. Проєкт відбувався за ініціативи представниці Українського інституту у Франції Ольги Сагайдак, у партнерстві з Посольством України у Франції, за підтримки DOFA та USAID. У 2023 році проєкт було трансформовано у постійну інституцію – представництво Українського інституту у Франції.  

«Безпрецедентна увага світу до України відкриває нові можливості для культурної дипломатії між Україною та Францією. Взаєморозуміння, обізнаність та співпраця між двома культурами зміцнює європейський проєкт та робить наші суспільства більш поінформованими та стійкими. Щоб надати більше можливостей для українських та міжнародних культурних діячів, ми відкриваємо представництва Українського інституту в ключових країнах-партнерах у тісній співпраці з Міністерством закордонних справ та посольствами України», – коментує Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту.

Місія представництва Українського інституту у Франції – робити українську культуру впізнаваною, створювати запит на знання про неї і попит на український культурний продукт через представлення української культури як вагомої і невід’ємної складової європейської культури, стимулювати активну залученість Франції до допомоги українській культурі, відновлення і реставрації об’єктів культурної спадщини. Команда Українського інституту працюватиме у La Gaîté Lyrique (Гете́ Лірі́к), культурному майданчику Парижа, що має на меті реагувати на культурну, соціальну, демократичну та кліматичну надзвичайну ситуацію та запрошує людей переходити від ідей до дій.

Український інститут користується широкою інституційною підтримкою у Франції: коло друзів утворили Міністерство культури Франції, Міністерство Європи та закордонних справ Франції, Французький інститут, Посольство Франції в Україні, міська влада Парижа та La Gaîté Lyrique.

Подія відкриття проходила у культурному центрі La Gaîté Lyrique та завершилася концертом Джамали – кримськотатарська співачка виконала найкращі зразки концертної програми. На концерті буду присутні очільники міністерств і державних інституцій Франції та України, донорів, дієвці культури обох країн, медіа та представники діаспори. Ведучою церемонії відкриття стала Елізабет Кян, відома французька журналістка, телеведуча та обличчя каналу ARTE, європейському суспільному каналу, присвяченому культурі. 

Відкриття представництва у Франції стало можливим завдяки підтримці партнерів: Open Society Foundations, Міжнародний фонд «Відродження», Міністерство культури Франції, Міністерство Європи та закордонних справ Франції, Французький інститут, міська влада Парижа, La Gaîté Lyrique, а також за підтримки Посольства Франції в Україні, Посольства України у Франції, Міністерства закордонних справ України. Представництво Українського інституту у Франції стане другим закордонним представництвом Інституту після відкриття першого у березні 2023 року у Берліні, Німеччина.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: