В Україні закликають запровадити європейські стандарти екологічної експертизи

Запровадження в Україні системи оцінки впливу на довкілля європейського зразка є необхідною умовою підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС

Запровадження в Україні системи оцінки впливу на довкілля європейського зразка є необхідною умовою підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Про це заявили учасники круглого столу “Впровадження європейських стандартів з оцінки впливу на довкілля в Україні”, який відбувався 21-22 жовтня у Львові. Захід провела МБО “Екологія-Право-Людина” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, неухвалення парламентом на поточній сесії законопроекту “Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації положень Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті” (№2109а), який було прийнято за основу 17 вересня, призведе до накладення на Україну жорстких міжнародних санкцій.

Під час обговорення Ірина Сех, голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, зауважила: “Відсутність оцінки впливу на довкілля відкриває можливості для зловживань та ігнорування забудовниками екологічного законодавства, для їх намагання зекономити на охороні довкілля й забезпеченні здорових умов для життя людини. Тому нагальною потребою є внесення змін до законів України “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про екологічну експертизу”, які б відновили необхідність належної екологічної оцінки проектів забудови та проведення громадських слухань щодо спорудження конкретних об’єктів”.

Зі свого боку, експерт проекту Дмитро Скрильніков зазначив: “Наявна в Україні система оцінки впливу передбачає проведення такої оцінки та організацію громадського обговорення самим інвестором або на його замовлення розробником проектної документації, але не державним органом. Залучення органів влади до цього процесу лише на стадії передання готової документації на експертизу робить національну правову базу України нездатною впровадити вимоги Оргуської конвенції та Конвенції Espoo. Відповідно в національне законодавство України має бути внесено концептуальні зміни, які би забезпечили залучення органів публічної влади до процесу оцінки впливу на довкілля на її ранній стадії, а також поклали на них функції з організації участі громадськості”.

Керівник проекту Єлизавета Алексєєва застерігає: “Якщо Україна не ухвалить необхідних законодавчих актів уже найближчим часом, у червні 2014 року на Україну буде накладено найсуворіші міжнародні санкції – позбавлення прав і привілеїв – за двома конвенціями. Таких санкцій за всю історію не накладали на жодну з країн. На додачу, особливо сумно буде, якщо це станеться в році, коли Україна буде приймаючою стороною для Наради сторін Конвенції Espoo”.

Голова Комітету з упровадження Конвенції Espoo, професор Вроцлавського університету Єжи Єндрошка розповів: “Коли Комітет з імплементації Конвенції Espoo офіційно звернувся до уряду України з проханням пояснити, яке рішення за законодавством вважається остаточним у розумінні Конвенції, від різних органів надійшли абсолютно різні відповіді. Спочатку ми подумали, що урядовці намагаються нас заплутати, але, як виявилося пізніше, законодавство України справді не визначає, яке з плеяди рішень слід вважати остаточним. Та й жодне з таких рішень не відповідає вимогам міжнародних норм. Саме з визначення такого рішення слід розпочати розробку стратегії реформування української системи”.

Контакти:
МБО “Екологія-Право-Людина”
(032) 24 33 888
epac@mail.lviv.ua

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: