Міжнародний День Ромів

Сьогодні, 8 квітня, світ відзначає Міжнародний День Ромів – свято ромської культури, історії та національної ідентичності. Міжнародний фонд «Відродження», який входить до мережі Фондів Відкритого Суспільства, вітає ромську національну спільноту України з їхнім святом.

Сьогодні, 8 квітня, світ відзначає Міжнародний День Ромів – свято ромської культури, історії та національної ідентичності. Міжнародний фонд «Відродження», який входить до мережі Фондів Відкритого Суспільства, вітає ромську національну спільноту України з їхнім святом. Протягом двох десятиліть фонд надає підтримку ромським громадам й сприяє розвитку громадянського суспільства в ромській національній меншині.

За часи нашої роботи з партнерами, які представляють ромський народ в різних регіонах України, ми спільно пройшли довгий шлях розвитку й становлення громадянського руху в ромських громадах.

За підтримки фонду видавались ромські книги й газети, формувались творчі колективи й зароджувалися фестивалі, які вже стали традиційними, працювали недільні школи з вивчення ромської мови й підготовки ромських дітей до школи. Спільними зусиллями ми працювали над подоланням бар‘єрів до освіти, отримання ідентифікаційних документів та покращенням доступу до медичних послуг, розвитком державної політики щодо ромів та контролем виконання зобов‘язань держави по відношенню до ромської національної меншини.

Сьогодні за підтримки фонду та мережі Фондів Відкритого Суспільства працюють проекти з надання первинної правової допомоги в ромських громадах Закарпаття, Одещини, Житомирської, Харківської, Черкаської областей. У таких Центрах в ромських громадах люди отримують допомогу з отримання ідентифікаційних документів, соціальних послуг, оформлення права власності та інших правових питань. З 2014 року в Харківській і Дніпропетровській областях надається прицільна правова й соціальна підтримка внутрішньо переміщеним особам з числа ромських громад.

В компактних поселеннях ромів в Ужгороді, Луцьку, Одесі та Золотоноші працюють Центри розвитку батьків, де ромські родини можуть отримати своєчасну допомогу й засвоїти навички роботи з дітьми на етапах раннього розвитку; ми продовжуємо підтримувати зусилля організацій з просування й закріплення на державному рівні моделі ромських медичних посередників, яка довела свою ефективність в роботі з ромським громадами й подоланні соціальних бар‘єрів на шляху до отримання медичних та правових послуг.

У співпраці з Ромським освітнім фондом ми продовжуємо підтримувати  ромську молодь у їхньому прагненні до освіти й навчання – 106 ромських дітей з усієї України стали переможцями конкурсу стипендій на отримання вищої освіти у 2014-2015 році.

Спільними зусиллями коаліції ромських організацій у співпраці з Європейським Центром Захисту Прав Ромів (Будапешт) та Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини розпочато проект з моніторингу Стратегії соціального захисту й інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року. Ця ініціатива має на меті посилення громадського контролю із виконанням державою своїх зобов‘язань по відношенню до ромського народу України.

За роки роботи очевидним здобутком для нас є надійні, талановиті та ініціативні партнери, лідери організацій, які представляють інтереси ромської національної меншини як в регіонах, так і на національному рівні.

Водночас, залишається ще багато питань, які потребують консолідації зусиль громадських активістів, і вочевидь, держави.

У Міжнародний день ромів, який сьогодні припадає на важливі й нелегкі для нашої країни часи, коли кожний громадянин України  щодня має робити вибір на користь нової, демократичної й відкритої України, ми вкотре звертаємось до кожного члена суспільства, до держави із закликом про недопущення дискримінації за національною ознакою.

Становище ромської національної меншини в нашій країні – це віддзеркалення нашої спільної готовності бути дійсно демократичними і реформувати наше суспільство зсередини.

Щиро вітаємо ромський народ зі святом! Бажаємо, щоб кожного дня кожен з вас мав нагоду сказати: «Я гордий з того, що представляю ромський народ»!

Міжнародний фонд «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: