Хвороба “права на істину” суперечить відкритому суспільству

Розслідування, здійснене журналістами "Слідство.Інфо" Громадського ТБ у партнерстві з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувальників (ICIJ) та OCCRP, оприлюднило несумнівний факт наявності офшорної компанії, бенефіціаром якої є Президент України. Цьому факту має бути надана справедлива оцінка.

Коментар Міжнародного фонду “Відродження”

Розслідування, здійснене журналістами “Слідство.Інфо” Громадського ТБ у партнерстві з  Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувальників (ICIJ) та OCCRP,  оприлюднило несумнівний факт наявності офшорної компанії, бенефіціаром якої є Президент України. Цьому факту має бути надана справедлива оцінка.

Водночас, запропонована інтерпретація виявлених фактів визвала аргументовану критику з боку експертів, авторитетних журналістів, а також представників провідних громадянських організацій, котрі, як і Громадське ТБ, давно і плідно співпрацюють з Фондом, відстоючи свободу слова в Україні. 

Реакція з боку журналістів “Слідство.Інфо”  на аргументовану критику розчаровує. Вони вдались до позиції некритичного самовиправдання без жодного натяку на визнання порушення ними журналістських стандартів, а саме маніпулювання фактами (автори розслідування не визнають штучності прив’язки ситуації з офшором Президента до трагедії в Іловайську, не мають доказів виведення активів компанії “Рошен” у відповідну офшорну зону, як і доказів того, що офшор був створений саме для уникнення податків з продажу).  

По відношенню до цієї позиції, зайнятої розслідувальниками “Слідство.інфо”, ми вимушені зазначити, що журналістська хвороба “права на абсолютну істину” суперечить не лише принципу збалансованого подання інформації. 

Реформи, точний напрям яких на європейські цінності був заданий Майданом, є складними і, інколи, суперечливими. Їх оцінка лише у двох кольорах — “чорного” і “білого” — руйнівні для прогресу країни, оскільки живіть політичний популізм і заохочує агресивну некомпетентність у всіх сферах суспільства. 

На хвилі суспільно важливого інтересу до офшорної теми, подальші «викриття» глави держави продовжуються через некритичну публікацію матеріалів політично вмотивованих звинувачень 2003-2004 років, інспірованих тодішнім режимом.

У журналістиці це підриває саму суть свободи слова, заміщуючи таку простором компромату і маніпуляцій. Немовби чесна позиція верховного судді, зайнята розслідувачами прихованої корупції, здатна перетворитися на свою протилежність, провокуючи розвиток масової недовіри до інформаційної місії ЗМІ.

Як представники фонду «Відродження», місія якого є сприяння розвитку відкритого демократичного суспільства,  ми заявляємо, що одноосібне право на істину суперечить головній цінності такого суспільства. Ніхто не має такого права. Кожний раціональний аргумент має бути почутим. 

Ми висловлюємо надію, що колектив та Наглядова Рада Громадського ТБ знайдуть вірний спосіб подолати цю небезпечну хворобу у власному середовищі, щоб запобігти її подальшому розповсюдженню у публічному просторі громадянського суспільства.

 

Ярема Бачинський

Євген Бистрицький

Тарас Качка

Наталія Лигачова-Чернолуцька

Інна Підлуська

Ігор Семиволос

Ірина Сенюта

Олександр Сушко

Валентина Теличенко

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: