Припинити руйнувати єдність суспільства. Заява Міжнародного фонду «Відродження»

Міжнародний фонд «Відродження» відповідально заявляє, що всі підтримані Фондом проекти громадської організації «Центр протидії корупції» виконані згідно з міжнародними стандартами належного проектного управління, відповідно до затверджених бюджетів і мають прозору звітність.

Після Революції гідності Україна досягла помітного прогресу у впровадженні антикорупційної політики. Ухвалено нове антикорупційне законодавство, що відповідає міжнародним стандартам; запрацювали новостворені антикорупційні органи; розпочалися розслідування діяльності корумпованих посадовців; запроваджене електронне декларування статків посадових осіб; відкрито реєстри та прозора система публічних закупівель. Все це призвело до позитивних зрушень, які визнані як вітчизняними експертами, так і міжнародною спільнотою. 

Громадські об’єднання, які користуються широкою довірою, стали двигуном позитивних змін разом із прогресивними урядовцями та парламентарями. Але сьогодні співпраця держави і громадськості у справі подолання корупції в Україні стикається з дедалі відчутнішими загрозами. 

Протягом кількох останніх тижнів розгорнулася скоординована інформаційна кампанія, метою якої є підрив репутації низки громадських експертів, які працюють у сфері антикорупційної політики, насамперед – керівників громадської організації «Центр протидії корупції». Головним інструментом даної кампанії є персональна інформація, отримання, збереження та захист якої належить до виключної компетенції державних органів. Чинне законодавство не передбачає передачу такої інформації на запит приватним чи юридичним особам, тому ми маємо всі підстави вважати, що ці дані отримані з порушенням вимог чинного законодавства України.  

Заради попередження втрати взаємодовіри між владою і частиною громадянського суспільства, Міжнародний фонд «Відродження» закликає владу, яка допустила публічне та систематичне використання конфіденційної інформації та маніпулювання нею для компрометації громадських активістів, негайно зупинити це порушення права людини на повагу до приватного і сімейного життя та забезпечити безумовний захист цього права надалі. 

Ми також закликаємо громадських активістів, особливо тих, хто працює над виявленням корупції високопосадовців, дотримуватись максимально збалансованого інформування про можливі факти корупції, уникати маніпуляцій та використання неперевірених фактів. 

Ми вважаємо, що ніхто не може бути поза критикою, однак будь-яка критика не повинна спрямовуватись на руйнацію інститутів держави, громадянського суспільства та подальше поширення атмосфери цинізму і недовіри в суспільстві. 

Згідно з правовими позиціями Європейського суду з прав людини, неодноразово підтвердженими в його рішеннях, прийнятний ступінь суспільного інтересу до приватного життя політиків та посадовців є істотно вищим, аніж ступінь дозволеного законом інтересу до життя інших громадян, у тому числі експертів громадських організацій. Тож ми не можемо виправдати спроби втручання у життя громадських активістів немовби аналогічним інтересом цих активістів та медіа до життя посадовців, що виконують функції управління державою. 

Водночас, ми підтримуємо запит суспільства на прозорість доходів і витрат громадських об’єднань незалежно від сфери діяльності. Фонд вітає і заохочує практику тих громадський організацій, які публікують свої щорічні звіти у відповідності до міжнародно прийнятих стандартів прозорості й відкритості. 

Міжнародний фонд «Відродження» відповідально заявляє, що всі підтримані Фондом проекти  громадської організації «Центр протидії корупції» виконані згідно з міжнародними стандартами належного проектного управління, відповідно до затверджених бюджетів і мають прозору звітність. 

Ми сподіваємось, що відповідні державні органи нададуть відповідь щодо причин, що зумовили неодноразове незаконне використання та маніпуляцію даними, захист яких є невід’ємною складовою демократичного державного управління. 

Це необхідно зробити задля збереження єдності суспільства та формування атмосфери довіри, без чого неможливі ані демократичні реформи, ані ефективна протидія зовнішнім загрозам.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: