укр eng

Як і навіщо аналізувати регіональні програми?

08 лютого 2017

В умовах декларованої державою реформи децентралізації, важливим інструментом розвитку громад є різноманітні державні регіональні програми. Проте, їхня реалізація зазвичай є не надто ефективною. А самим членам громади не завжди вистачає знань та досвіду, аби розібратися, куди ділися гроші, які мали би покращити їхній добробут.

Екологічна група «Печеніги», реалізуючи проект «Від аналізу до подолання: створення громадської антикорупційної мережі» спробували змінити ситуацію - провели аналіз виконання регіональних програм у Харківській і Донецькій областях, а також розробили посібник для активістів, які займаються вирішенням місцевих проблем. Зокрема, проаналізували укладання і реалізацію 37 програм - більшості обласних і значну частину місцевих державних програм, що реалізовувалися в областях в 2013-2015 роках, а також перевірили фактичне виконання 17 заходів з 14 програм.

Згідно Закону «Про державні цільові програми», регіональна програма має бути:

- актуальною,

- із вимірюваними результатами,

- відповідати нормам укладення.

А згідно Порядку розроблення та виконання програм, в програмі обов’язково повинні бути розділи:

- мета програми,

- шляхи і способи розв’язання проблеми,

- завдання і заходи,

- очікувані результати, ефективність програми,

- обсяги та джерела фінансування.

Відтак, якщо при укладенні програми ці вимоги дотримані, можливість корупційних проявів під час її реалізації знижується до мінімуму.

Активісти шукали дані для аналізу за допомогою:

  • державного веб-порталу E-datа;
  • на сайтах державних органів, які відповідають за реалізацію, де мають бути паспорти програм і мають бути опубліковані заключні звіти;
  • а також використовували інструмент інформаційних запитів, згідно Закону про доступ до публічної інформації.

Завантажити посібник

Аналіз показав, що більшість програм: не містять кількісної оцінки результатів реалізації; зазвичай не мають обґрунтування заходів, окрім того у звітах містяться заходи, яких не передбачала програма; є фінансово непрозорими.

Напрацювання в межах проекту, й зокрема посібник «Куди ділися гроші?», де на конкретних прикладах показані інструменти аналізу регіональних програм, може бути корисним для активних громадян інших регіонів, яким не байдуже як розподіляються бюджетні кошти, і які дбають про розвиток своєї громади.

Проект «Від аналізу до подолання: створення громадської антикорупційної мережі» реалізовувався в межах конкурсу Міжнародного фонду «Відродження» - «Громадська дія проти корупції. Конкурс для Східного регіону».

comments powered by Disqus